CHP’liye ‘ince’ kıyak

CHP’liye ‘ince’ kıyak

Güzelbahçe’de Başkan Mustafa İnce’nin CHP’li Ednan Arslan için yaptığı imar kıyağı incelemeye takıldı. Belediye, Arslan’ın kaçak imalatını yıkmak yerine usulsüzlüğü giderilmiş gibi göstermiş

  • Egeli Sabah
  • Perşembe 05.05.2017
EGELİ Sabah, CHP'li Güzelbahçe Belediyesi'nin imar usulsüzlüğü ile ilgili yeni bilgi ve belgelere ulaştı. İçişleri Bakanlığı'na bağlı müfettişlerin yaptığı inceleme sonrasında Güzelbahçe Belediyesi'nin dönemin CHP İlçe Başkanı Ednan Arslan'ın kaçak imalatını yıkmak yerine, usulsüzlüğü giderilmiş gibi gösterdiği ortaya çıktı.

YASAYA UYAN YOK!
Mülkiye başmüfettişlerinin yaptığı ön inceleme sonucu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun onayı ile Güzelbahçe Belediye Başkanı Özden Mustafa İnce, Başkan Yardımcısı Mustafa Günay, belediye bürokratları, mimarlar ve encümen üyeleri hakkında soruşturma izni verilmesinin ardından ön inceleme raporundaki detaylar bir bir ortaya çıkmaya başladı. CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ednan Arslan, partisinin Güzelbahçe İlçe Başkanlığı görevini yürüttüğü dönemde Kahramandere Mahallesi'nde oturduğu evin çatısını, ruhsat eki onaylı mimari projesine, İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği'nin 'Çatılar' başlıklı 41. maddesi ile Güzelbahçe Genel Plan Lejant Notlarının 2. maddesine aykırı olarak yükseltti. Usulsüzlükle ilgili ilçe belediyesi Ekim 2011'de yapı tatil zaptı tuttu. Belediye encümeni de tutulan yapı tatil zaptına istinaden 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 42. maddesi uyarınca Arslan'a para cezası kesti. 23 Kasım 2011 tarihli encümen kararıyla da aynı kanunun 32. maddesi uyarınca söz konusu imalatla ilgili yıkım kararı alındı. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. 7 Aralık 2011 tarihinde Güzelbahçe Belediyesi'nin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Yapı Kontrol Müdürlüğü'ne yazılan yazıda parseldeki taşınmazların ruhsatlandırılabileceği, dolayısı ile de daha önce tutulan yapı tatil zaptının kaldırılması istendi. Bunun üzerine belediye encümeni 7 Aralık 2011 tarihinde aldığı kararla daha önce aldığı yıkıma ilişkin encümen kararını iptal etti. Kasım 2016'da şikayet üzerine bilirkişiler Arslan'ın evinde inceleme yaptı. Bilirkişilerce yerinde yapılan incelemede giderilmiş gibi gösterilen usulsüzlüklerin aynen devam ettiği tespit edildi. Müfettiş, hazırladığı ön inceleme raporu doğrultusunda Ednan Arslan'a ait taşınmazla ilgili olarak imar mevzuatına aykırı izinsiz tadilat ve yapılaşmalar olduğu halde söz konusu kaçak imalatları giderici herhangi bir işlem yapmayarak imar mevzuatından kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmediği iddiası ile Güzelbahçe Belediyesi Yapı Kontrol Müdürü Özkan Tukaç, Zabıta Müdürü Sezgin Kuş, Yapı Kontrol ve Zabıta Müdürlükleri'nden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Günay ve Belediye Başkanı Mustafa İnce hakkında soruşturma izni verilmesini talep etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da geçtiğimiz ocak ayı sonunda müfettişlerin hazırladığı ön inceleme raporu doğrultusunda soruşturma iznine onay verdi. Şimdi tüm gözler Danıştay'a çevrildi. Eğer Danıştay, İçişleri Bakanlığı'nın hakkında soruşturma izni verdiği Başkan İnce, Başkan Yardımcısı Günay, belediye bürokratları, eski belediye başkanları, encümen üyeleri ve mimarlar tarafından yapılan itirazı yerinde bulmazsa söz konusu kişiler hakkında dava açılacak.
BİZE ULAŞIN