5. kattan düştü hayata tutundu

5. kattan düştü hayata tutundu

İzmir’de sofra bezini silkelerken 5. kattan düşen 16 yaşındaki Başak Görücü, erik ağacının hızını kesmesi üzerine mucize eseri kurtuldu. Kaburgası kırılan genç kız, 5 gün sonra taburcu edildi

  • Egeli Sabah
  • Pazartesi 09.05.2017
İzmir'de, sofra bezini silkelemek isterken 5. kattan düşerek bel omurgası kırılan Başak Görücü (16), Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesinde yapılan tedavi sonrası 5. gününde yürüyerek taburcu edildi. Düşerken erik ağacına takılan Görücü, "Birkaç gün önce kesmeyi düşündüğümüz ağaç benim kurtarıcım oldu" dedi.

AMELİYATI 4 SAAT SÜRDÜ

İzmir'in Buca ilçesine bağlı Yenigün Mahallesi'nde oturan 16 yaşındaki Başak Görücü sofra bezini silkelemek için 5. katta bulunan evinin penceresine çıktı. Üzerine bastığı koltuğun kayması ile bir anda dengesini kaybederek aşağıya düştü. Düşerken altta bulunan erik ağacının dallarına çarpmasıyla zemine sert şekilde çakılmaktan kurtuldu. 112 ambulansı ile Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Acil Servisine getirilen Başak'ta, yapılan tetkik ve incelemeler sonucunda sırt omurlarında çatlak, bel omurlarında parçalanma kırığı ve omurganın kayması saptandı. Acilen Beyin Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Berkant Atay tarafından gece 01.00'de ameliyata alınan Başak, 4 saat süren ameliyatın sonrasında servise alındı. Başak Görücü, sedyeyle geldiği hastaneden yürüyerek çıktı. Tedavi altındayken yürüyememe korkusu yaşadığını belirten Başak Görücü, yaşadığı kazayı şu sözlerle anlattı: "Sofra bezini silkelemek için balkona çıkmaya üşendim. Bu yüzden koltuğun üstüne çıktım. Biraz aşağıya eğildim ve koltuk kayınca aşağıya düştüm. Evimiz 5 katlı ve 5. kattan düştüm. Bahçedeki erik ağacına takıldım ve o ağaç hızımı yavaşlattı. Allah'ın takdiri; betona değil, toprağa düştüm. Aşağıda uyanmışım ve bir metre yürüdükten sonra tekrar bayılmışım. Ailem hemen ambulansı aramış. Hastanede hemen ameliyat edildim. 5 günde hastaneden yürüyerek çıktım." Gece saat bir civarında hastayı acilen ameliyata aldıklarını belirten Op.Dr. Berkant Atay ise "Başak 5. kattan düştü ama vücudunda ciddi bel kırığı dışında fazla hasar oluşmamıştı. Sırt omurlarında çatlak, bel omurlarında ise parçalanma ve kırık mevcuttu. 4 saat süren operasyonumuzda bozulan omurgayı titanyum plaklar ile stabilize edip düzelttik. Gece 01.00'de ameliyata aldık ve sabah 09.00'da yürümeye başladı. Ağaca takılınca düşme hızı yavaşlamış. Başak çok şanslıymış. Ölümle sonuçlanabilecek bir yükseklikten düşmüş. Böyle ucuz atlatanı az görüyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN