“Deniz dolduruldu” iddiaları yalan çıktı

“Deniz dolduruldu” iddiaları yalan çıktı

Ulusal bir gazetenin, Folkart’ın Çeşme’deki projesi için denizi doldurduğuna yönelik iddialarına yanıt geldi. Çeşme Belediyesi, 1975’te çekilen fotoğraflarda dolgunun eski olduğunu kanıtladı

  • Egeli Sabah
  • Çarşamba 11.05.2017
Folkart'ın Çeşme'deki projesiyle ilgili ulusal bir gazetede çıkan karalamaya yönelik "denizin doldurulduğu yönündeki" haberlere ve belediyeye yönelik suçlamalara cevap veren Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Ardıç mahallesindeki deniz dolgusunun 1975 yılına ait hava fotoğraflarında da olduğunu açıkladı. Başkan Dalgıç, "Deniz dolgusu yapıldığı ifade edilen alan, Türk Silahlı Kuvvetleri Harita Genel Komutanlığından elde edilen 1975 yılına ait hava fotoğraflarında aynı şekliyle görülmektedir" diyerek yayımlanan haberin gerçeği yansıtmadığını fotoğraflarla kanıtladı. Folkart da Çeşme'deki Ardıç projesiyle ilgili yapılan gerçek dışı habere yanıt vererek proje alanında yer alan bir ardıç ağacının korunması için projenin değiştirildiği açıklamıştı."İZMİR İÇİN HARCAYACAĞIZ"
Folkart Yapı yaptığı açıklamada "Ülkemizde kutuplaşmanın sözcülüğüne soyunmuş bir gazetede, 2015 yılından bugüne dek Folkart ve Mesut Sancak hakkındaki haberler, düşmanlık duygusu, hakaret ve karalama yöntemiyle, 'çamur at izi kalsın' anlayışıyla, asılsız bilgilerle yapılmaktadır. Son olarak Folkart'ın Çeşme'deki Ardıç projesinde, aynı gazete yine yalan bilgilerle kamuoyunu yanıltmıştır. Haberde, bir bölümü 1967 yılı, tamamı ise 1978 yılında yapılan sabit belgeli deniz alanındaki dolgu, Folkart tarafından yapılmış gibi gösterilmiştir. İşte bu haber; vicdansızca ve açıkça yalan üzerinden kurgulanmıştır. Haklı davalarımız sonucu kazandığımız ve kazanacağımıza yürekten inandığımız o tazminatları da, söz veriyoruz ki yine güzel İzmirimiz için harcayacağız" cümlelerine yer verdi.
BİZE ULAŞIN