Yarımada’da Bozköy Barajı tamamlandı

Yarımada’da Bozköy Barajı tamamlandı

DSİ tarafından Karaburun Yarımadası’na yılda 1 milyon 98 bin metreküp içme suyu sağlayacak Bozköy Barajı’nın yapımı tamamlandı. Bozköy Barajı, bin dekar araziye can suyu verecek

  • Egeli Sabah
  • Çarşamba 11.05.2017
İzmir'in önemli tatil beldelerinden her yaz nüfusu katlanan turistik ilçe Karaburun'a içme suyu sağlayacak Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılan Bozköy Barajı'nın inşaatı bitirildi. Barajda su tutulmaya başlandı. İsale hattı İZSU tarafından tamamlanır tamamlanmaz Karaburun'a Bozköy Barajı'nın suyunun verileceği bildirildi. Karaburun Yarımadası'nın Türkiye'nin en çok su sıkıntısı çeken bölgelerinden biri olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çeşme ve Karaburun'un en büyük sorununu çözmek için adeta seferberlik ilan ettiklerini belirtti. Bakan Eroğlu, "Bozköy Barajı tamamlandı. Karareis ve Salman barajlarının inşaatı da hızla ilerliyor. Onlar da bittiğinde tarihi yarımadanın su sıkıntısı tarih olacak" diye konuştu.

BİN DEKARA CAN SUYU
DSİ 2 Bölge Müdürlüğü tarafından Bozköy'ün 4 kilometre güneyinde Uzundere Çayı üzerine kurulan Bozköy Barajı'nın gövdesi kil çekirdekli kum çakıl dolgu tipinde inşa edildi. 3 milyon 653 bin metreküp depolama hacmine sahip olan barajın gövde yüksekliği ise 37.50 metre. Karaburun ilçe merkezi ve çevresindeki yerleşim birimlerine yılda 1 milyon 98 bin metreküp içme suyu sağlayacak barajdan tarımda da faydalanılacak. Bozköy Barajı bin dekar araziye can suyu verecek.
BİZE ULAŞIN