“Baba” onlar için fotoğraftan ibaret

Soma maden faciasından geriye acı dolu hayatlar kaldı. Şehit madencilerin çocukları, baba kokusu duymadan 3 yaşına girdi

“Baba” onlar için fotoğraftan ibaret
Manisa'nın Soma ilçesindeki kömür madeninde 13 Mayıs 2014'te toprağın altında son nefesini veren 301 madenci ardında acı dolu eşler ve babasını hiç görmemiş yetimler bıraktı. Baba ve çocukları ayıran facianın üzerinden 3 yıl geçse de büyük bir yükün altına giren anneler, evlatlarına babalarını, fotoğraflarını göstererek anlatmaya çalışıyor. Yetim olarak dünyaya gözlerini açan şehit madenci çocukları Ahmet Şen ve İsmail Berkay Çoşkun, babalarını ismini taşırken, annesinin şehit madenci eşinden etkilenerek isim verdiği Şüheda Arslan yakında 3 yaşına girecek.

İLK KELİMESİ 'BABA' OLDU

Faciada hayatını kaybeden maden işçisi İdris Arslan'ın (33) eşi Huma Arslan, "Facianın yaşandığı sırada üçüncü çocuğuma 3,5 aylık hamileydim. Olayı duyar duymaz hastaneye koştum. 2 gün boyunca eşimden haber alma umuduyla yaşadım. Babasına uygun olsun diye bebğimin adını Şüheda koydum. Kızıma şimdi 'baba' kelimesini duyunca fotoğrafını gösteriyor, başka bir şey yok, bizim için baba şimdi bir fotoğraf. Mayıs ayı geldiğinde her şey yeni olmuş gibi oluyor. İçimdeki kor yeniden alevleniyor" dedi. Maden işçisi Ahmet Şen (23), madendeki faciada hayatını kaybettiğinde eşi Selda 4 aylık hamileydi. Faciada hem eşini hem de kardeşi Sadık Çakır'ı kaybeden Selda Şen, "Eşim şehit olduktan sonra oğluma babasının adını verdim. Oğlum konuştuğunda ilk kelimesi 'baba' oldu, hala 'baba' diyor, 'baba yok' diyor. Acımız hala aynı, hiç unutulmuyor, olay dün olmuş gibi" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN