İzmir’de susuz yaz

İzmir’de susuz yaz

İzmir’in Buca, Gaziemir ve Karabağlar ilçelerinde 3 günlük su kesintisi yaşanmasına vatandaşlar tepki gösterdi. Ortaya çıkan manzaralar 1980’li yılları hatırlattı

İzmir'in içme suyu ihtiyacının yaklaşık yüzde 40'ını sağlayan Tahtalı Barajı isale hattında 3 gün önce meydana gelen arıza nedeniyle Gaziemir ile Buca ilçelerinin tamamına, Karabağlar'ın ise bir kısmına su verilmiyor. Su kesintisine hazırlıksız yakalanan ilçe halkı, ihtiyaçlarını tankerlerden karşılamaya çalışıyor. Pazar gününden bu yana musluklarından su akmayan vatandaşlar, tankerlerin yanında uzun kuyruklar oluşturdu. Bazı vatandaşlar ise araçlarıyla çevre ilçelerdeki akrabalarından su temin etmeye çalışıyor. Birçok kişi de ambalajlı su satın alıyor. Arızanın tamiri için hattaki suyu boşaltan İZSU ekipleri, söz konusu bölgelere bu gece 23.30'a kadar su verilmesinin planlandığını bildirmişti. Karabağlar ilçesinde yaşayan Derya Yavaş, evlerinde su akmadığı için büyük sıkıntı çektiklerini söyledi. Safiye Turgut da yaşadıkları sıkıntıyı dile getirerek, "Bir de suya zam geldi. Susuzluk var, rezil haldeyiz. Dün de iki yerde dağıtım vardı, yetişemedim. Parayla su alıyorum" diye konuştu. Nedres Aras da tanker önünde su sırasına girdiğini ancak evine boş şişelerle döndüğünü ifade etti. Su olmadığı için ev temizliği yapamadığını söyleyen Aras, "Evimiz, her tarafımız kokuyor, perişan olduk. Habersiz yakalandık. Marketlerden su alıyoruz ama yetmiyor. Bu bizim İzmir'in yüz karası" ifadelerini kullandı.

HAZIRLIKSIZ YAKALANDILAR
Buca'nın Yaylacık Mahallesi sakinleri de ellerinde pet şişe ve bidonlarla camiye gitti. Sabiha Laleli, had safhada su sıkıntısı yaşadıklarını kaydetti. Hasan Aydoğan da, "Muğla'daki trafik kazasında hayatını kaybedenler buradan kaldırıldı. İnsanların evinde acı var, sabah elini yüzünü yıkamaya suyu yok. Baksınlar rezilliği görsünler. Park yapmakla bu iş çözülmez. Ne yapayım ben yolu, parkı; evde su akmıyor" dedi.

TÜRKİYE'NİN 3. BÜYÜK KENTİ!
Sosyal medyada su kesintisi ile ilgili çeşitli paylaşımlar yapan İzmirliler, 2017 yılında yaşanan bu durum ile dalga geçti. Vatandaşların su tankerleri önünde kuyrukta beklemesi ve ortaya çıkan manzaralar 1980'li yılları anımsatırken, sosyal medyadaki caps ve tweetler güldürdü. İzmirliler camilerin depolarında bulunan sulardan evdeki ihtiyaçlarını görmek için bidonlarla su çekerken İZSU ise ilçelerden çektiği tankerlerle mahalle aralarında dolaşarak vatandaşların su ihtiyaçlarını gidermeye çalıştı. Ortaya çıkan manzaralar 1980'li yılları aratmadı. Fosyolog isimli Twitter kullanıcısı, "Şu sıcak havalarda belediye böyle saçmalamasa İzmir güzel bir şehir aslında" derken Neslişah Azbay ise, "21. yüzyılda İzmir'de 3 günlük su kesintisi, düştüğümüz duruma bakın. Tarihine sahip çıkanlar, utansınlar bu durumdan" diye yazdı. Çiler Erdoğan isimli vatandaş, "Ülkemizin 3 büyük şehrinden biri olan İzmir 3 gün susuz kalacak. Gerçekten trajikomik bir durum" diye yaşanan durumu yorumladı. Ümit Karataş, "Kocamdır döver de sever de der gibisin İzmir" derken, Sultan isimli kullanıcı, "İzmir geleneksel su kesintisine hoşgeldiniz. Yılda en az 3 gün sürmekte olup bütün şehri ter kokutasıya kadar devam eder" diye yaşanan durumu tiye aldı.
BİZE ULAŞIN