Çok özel Doruk Kanada yolcusu

Çok özel Doruk Kanada yolcusu

Üniversite eğitimi alabilen sayılı otizmli bireylerden olan Doruk Güngör, Kanada’da düzenlenecek Dünya Otizm Festivali’nde, “Sportif Başarı” dalında Türkiye’yi temsil edecek

  • Egeli Sabah
  • Çarşamba 18.05.2017
Türkiye'de resmi bir basketbol maçında oynayan ilk otizmli birey olan Yaşar Üniversitesi öğrencisi Doruk Güngör, ekim ayında Kanada'da düzenlenecek 8. ANCA Dünya Otizm Festivali'nde ödül verilen 11 kategoriden biri olan "Sportif Başarı" dalında Türkiye'den ödüle aday gösterilen isim oldu. Dışişleri Bakanlığı'nın himayesinde ANCA Vakfı ve Otisium Spor ve Yaşam Merkezi işbirliği ile düzenlenen Uluslararası ANCA 3. Bölge Dünya Otizm Festivali'nde aday gösterilen Doruk, birçok ülkeden katılımcılarla birlikte değerlendirilecek ve başarılı bulunursa uluslararası sportif başarı ödülünün sahibi olacak.

MEZUN OLUYOR
Üniversite eğitimi alabilen sayılı otizmli bireylerden olan Doruk Güngör, 2015 yılında Yaşar Üniversitesi- İstanbul Kavram Meslek Yüksek Okulu ÜNİLİG Erkekler Basketbol maçında sahaya çıkarak Türkiye'de resmi maça çıkan ilk otizmli olmuştu. Basketbola küçük yaşta spor okulunda başlayan Doruk, 2010 yılında ülkemizde yapılan Dünya Basketbol Şampiyonası'nın İzmir ayağında gönüllü olarak görev aldı. Bu durum otizmli bir bireyin bu tür bir organizasyonlarda görev yaptığı ilk turnuvaydı. Halen basketbol oynamayı sürdüren Doruk, bu sportif başarısıyla ödüle aday gösterildi. İzmirli Semra ve Ergin Güngör çiftinin oğulları Doruk'a, 2,5 yaşındayken otizm teşhisi kondu. Henüz 3 yaşındayken okuma yazmayı öğrendi, 4 yaşına geldiğinde 4 işlemi söktü, 5 yaşına geldiğinde ise notaları anında deşifre ederek çalıp söyleyebiliyordu. Türkiye'de henüz kaynaştırmalı eğitim yokken ailesinin büyük çabalarıyla akranlarıyla beraber ilkokula başladı. Herhangi bir tarihin hangi güne denk geldiğini birkaç saniyede biliyor ve telefon numaralarını da hafızasında tutabiliyordu. Ortaokul ve liseyi başarıyla bitiren Doruk Güngör, önceki yıl girdiği üniversite sınavında Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Grafik ve Tasarım Programını yüzde 50 bursla kazandı ve bu yıl da başarıyla mezun oluyor.
BİZE ULAŞIN