Yaşamaz denilen Esila 2.5 yaşında

İzmir’de 6.5 aylık doğan ve doktorların en fazla 1 yıl ömür biçtiği Esila, 2.5 yaşına geldi. Yaşama sımsıkı tutunan Esila, dünyaya gülücük saçıyor

Yaşamaz denilen Esila 2.5 yaşında
İzmir'in Buca semtinde 6.5 aylıkken dünyaya gelen ve doğum sırasında hipoksi (oksijen yetmezliği) nedeniyle yatağa bağlı kalan serebral palsi hastası Esila, 2.5 yıldır yaşam mücadelesi veriyor. Sibel ve Süleyman Avcı çiftinin kızları Esila, normalden 2.5 ay önce dünyaya geldi ve doğum sırasında hipoksi nedeniyle vücut fonksiyonları bozuldu. Doktorlar , Esila'nın 1 yıldan fazla yaşama ihtimalinin düşük olduğunu belirterek, aileden "her şeye hazırlıklı olmasını" istedi. Esila, tıbbi destek sağlayan cihazlarla yatağa bağlı şekilde 2.5 yıl hayata sımsıkı tutundu. Doğduğundan bu yana altı kez kalbi duran Esila'nın başucundan ayrılmayan anne ve babasına şimdi İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Sağlık İl Müdürlüğü de hastanede ve evde sağlık ekipleriyle destek veriyor.

DOKTORLAR ŞAŞKIN
Esila'nın yoğun bakımda uzun süre tutulduğunu, bazı doktorların ümitsiz konuştuğunu belirten Esila'nın annesi Aslı Bıçaklı Avcı, "Bize 'bir yaşını görmez' demişlerdi. Yoğun bakımda kaldığı hergün, telefon başında kötü haber bekledik. Esila direnç konusunda çok iyi çıktı. Bizi de doktorları da şaşırttı. Esila artık elini oynatıyor, bize bakıyor, gülümsüyor. Şimdi daha iyiyiz" dedi. Esila'yı yakından takip ettiğini belirten İzmir Sağlık Müdürü Bediha Salnur, "Aileye çocuklarının uzun süre yaşamayacağı söylenmiş, tepki vermeyeceği, gülümseyemeyeceği, anlatılmış. Anne babanın sevgisi ve ilgisiyle Esila tepkiler vermeye başlamış. Doğrusu bu durum bizleri de umutlandırdı" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN