Futbol dehasıydı

Göztepe’nin buldozer lakaplı golcüsü Fevzi Zemzem, Sinyor lakaplı efsane teknik direktör Adnan Süvari’yi Egeli Sabah’a anlattı

Futbol dehasıydı
O Türk Futbolu'nun gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden biridir. Adnan Süvari, tam 10 yıl Milli takım ve Göztepe'nin teknik direktörlüğünü yaparak tarihe geçti. O yılları Süvari'nin öğrencisi olarak geçiren Fevzi Zemzem'den dinliyoruz. "Efsane Göztepe'nin Avrupa'da at koşturduğu zamanlar başarının mimarı teknik direktör Adnan Süvari'ydi. Göztepe'yi 1961-1971 yılları arasında tam 10 yıl sürekli çalıştıran Süvari, tarihe altın harflerle geçecek başarıları üstün kültürü, pekçok lisan bilmesiyle Göztepe'yi Avrupa'ya açılan pencere yaptı. İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Rusça olmak üzere 6 lisan biliyor ve Avrupa'nın özellikle önde gelen dergilerini izleyip kurslara, maçlara gidiyor, yenilikleri öğreniyor, Göztepe'ye yani bizlere yansıtıyordu."

KUPALAR GELİYOR
"Süvari, 4+3+3 kalıcı taktiği ve kolektif futbol oynatma anlayışı ile büyük başarılar elde etti, 'Müthiş Türk' denilerek anıldı. Göztepe, Süvari'nin hocalığında Türkiye Ulusal Ligi'nde önemli başarılar elde ederken, iki Türkiye Kupası, bir Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandığımız takımın başında yer aldı. 1968- 69 sezonunda Fuar şehirleri kupasında yarı final, 1969-70 sezonunda ise Kupa Galipleri Kupası'nda çeyrek final oynama başarısını gösterdik. Çok güzel günler yaşadık. Türk futbol tarihinin en büyük teknik adamlarından biri olan Adnan Süvari'yi saygı ve özlemle anıyoruz."

YARIN: KOCA KAPTAN GÜRSEL AKSEL
BİZE ULAŞIN