Kilo vermek istiyor

Obezite hastası 10 yaşındaki Nurettin’in yaşama tutunması için tüp mide ameliyatı olması gerekiyor. Ancak 18 yaşından küçük olduğu için ameliyat yapılamıyo

Kilo vermek istiyor
İzmir'in Yeşilyurt ilçesinde yaşayan 10 yaşındaki Nurettin Yamaç, yaşıtlarından 5 kat fazla vücut ağırlığıyla hayatını sürdürmeye çalışıyor. 3 yaşında babasının doktora götürmesi sonucu 'obezite' tanısı koyulan minik Nurettin, daha 10 yaşında 165,5 kiloya ulaştı. Sürekli kilo alan ve kilo alımı durdurulamayan küçük Nurettin'in yaptığı diyetler de artık işe yaramıyor. "Ayaklarım artık beni taşımıyor" diyen Nurettin, "Kilolarımdan dolayı çok zorluk çekiyorum. Geceleri uyurken nefesim kesiliyor. Öteki çocuklar gibi koşup eğlenmek istiyorum. Arkadaşlarım, hatta yetişkinler bile kilomdan dolayı dalga geçiyor. Böyle giderse 200 kiloya çıkacağım, kilo almayı durduramıyorum. Herkesten yardım istiyorum çünkü siz yardım edersiniz ben de zayıflarım, hayata tutunurum" diye konuştu.

TEK ÇARE AMELİYAT
"Doktorlar tek kurtuluş yolu olarak tüp mide ameliyatı olması gerektiğini söylüyor" diyen baba Ayhan Yamaç, "Acil olarak mide ameliyatı geçirmesi gerektiğini söylüyorlar. Ameliyat 18 yaşından büyüklere yapılıyor. Ancak ameliyat olmazsa oğlumu kaybedeceğim. Ameliyat için yardım bekliyorum, çocuğumun tedavisi için imkanım yok. Tek çözümümüz mide ameliyatı. Ameliyat olmazsa ömür kısa, doktorlar her şeye hazırlıklı bulunmamı söyledi. Canım acıyor, başka çocukları görünce canım çok yanıyor. Bana evladım 'Ben öleyim artık' diyor. Bu laflarıyla yeri geliyor beni öldürüyor. Diyet yaptırdığımız halde habire kilo almaya başladı. Obezite uzmanı, 'ne yaparsa yapsın zayıflayamaz' dedi. Sağlık Bakanlığına sesleniyorum. Oğlumun sağlığı için desteklerini bekliyorum. Lütfen tek umudum onlar" dedi.
BİZE ULAŞIN