Para değil, itibar kazandık

Göztepe’nin Moskova Panteri lakaplı kalecisi Ali Artuner birlikte gittiğimiz bir deplasmanda aldıkları başarıları böyle konuşmuştu

Para değil, itibar kazandık
Ne mutlu bana diyorum ki, böyle bir efsaneyle beraber Göztepe'nin içeride ve deplasmanda bir çok maçına gitmek nasip oldu. Kolay değil. Yanınızda bırakın Türkiye'yi Avrupa'da bile tanınan çok ünlü bir futbolcuyla dolaşıyorsunuz. 2000-2001 sezonu. Ben Egeli Sabah gazetesinde çalışıyorum. Dönemin Göztepe Başkanı Hamdi Türkmen. Aynı zamanda da benim gazetede patronum. İşim zor yani. Hem her gün Göztepe haberi yapacaksın, hem de patronun ve başkan ile iyi geçineceksin. Neyse Göztepe gümbür, gümbür ligde esiyor. Hamdi abi bana bir gün, "Çağatay, efsane futbolculardan Ali Artuner'e ulaş ve gazetede ona maçlarda köşe yazabilir mi diye sor. Ben hemen rahmetli Ali Artuner ile temasa geçtim ve bana bu işi zevkle yapabileceğini söyledi. İşte ondan sonra benim Göztepe'ye bakışım çok ama çok daha değişti.

SESİ, CÜSSESİ GİBİYDİ
"Bana her zaman o gür sesiyle seslenirken, şöyle derdi. "Ahh be Çağatay. Eskiden böylemiydi spor aşkı. İnan tribünlere baktığında takım elbiseleriyle oturan, sadece gol olduğunda ayağa kalkan çok centilmen bir taraftar topluluğu vardı. Birden ne oldu ki, böyle herkes birbirine düşman gibi davranıyor" derdi. Bana bunun gibi çokşeyler anlatırdı ama ben ondan en çok merak ettiğim Moskova'da A Milli Takım maçında gösterdiği performanstı, Çünkü o zamanlar Sovyetler Birliği ile oynanan maçtı.

GOLLER İZMİRLİLERDEN
Ali Artuner'in 2 lakabından biri olan "Sihirli Kedi" lakabını 0-0 biten Göztepe-Roma maçı sonrası ünlü İtalyan Teknik Direktör Herrera takmıştı. Efsane Kalecimiz Ali Artuner bu maçta yüzde yüzlük 11 tane gol pozisyonunu başarıyla kurtarmıştı. 16 Ekim 1966 tarihinde Moskova'da ki 80.000 kişilik Lenin Stadında Rusya ile oynanan Göztepeli Fevzi Zemzem ve Altaylı Ayhan Elmastaşoğlu'nun attığı gollerle Türk Milli takımızın 2-0 zaferiyle biten maçın sonucunda "Moskova Panteri" lakabı uygun görüldü.

RUSLAR BENİ TEBRİK ETTİ
Şimdi Rusya'da oynan maçı kendisinin bana anlatımıyla yazıyorum; "Rusya maçında Turgay abi (Şeren) maçın 5.dakikasında, sakatlandım diyerek oyunu bıraktı. Eğer, o çıkmasaydı 5-6 gol yerdik. Bunu herkes biliyor. O da çok iyi biliyordu. Ben o gün çok iyi oynadım. Maç sonunda Ruslar bile beni tebrik etti çünkü onları 20 yıl sonra yenen ilk takım biz olmuştuk. Yani para değil, itibar kazanmıştık"

YARIN: DERNEK DEVRİ SONA ERİYOR
BİZE ULAŞIN