Saadet öğretmeni İzmir desteklemedi

İzmir’de 6 kız öğrencisine yapılan cinsel istismarı ortaya çıkaran Saadet öğretmen, mücadelesine kurduğu dernekte sürdürecek. İzmir’den destek bulamayan Özkan, derneği Mersin merkezli kurdu

Saadet öğretmeni İzmir desteklemedi
İzmir'in Menderes ilçesinde 6 öğrenciye cinsel istismarda bulunan okul müdürü Adil Ş'yi ortaya çıkaran ve yargılamasını sağlayan Saadet Özkan dernek kurdu. Verdiği mücadeleyle dünyaya örnek olan ve Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü'nü First Lady Melania Trump'ın elinden alan Özkan, İzmir'de aradığı desteği bulamayınca derneği Mersin merkezli kurdu. Özkan, "Yakın zamanda dernek çalışmaları başlayacak" dedi.

ŞUBELER DE AÇACAK
Çocuk istismarına karşı verdiği mücadele ile ön plana çıkan Saadet Özkan, bu çabalarını Türkiye'ye yayabilmek için bir adım attı. Saadet öğretmen, kendisine destek veren işadamı, akademisyen ve çeşitli meslek gruplarından kişilerin oluşturduğu bir dernek kurdu. Tüzüğü hazırlanan, gerekli müracaatları yapılan derneğin isminin, 'Saadet Öğretmen Ulusal Çocuk İttifakı Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği' olmasına karar verildi. Merkezi Mersin olacak olan dernek, başta İzmir olmak üzere tüm ilerde örgütlenip şubeler açacak. Derneğin çıkış noktasının, 'susmamak ve ihbar etmek', sloganının da, "Çocuk susar, sen susma" olmasına karar verildi. Egeli Sabah'a çarpıcı açıklamalarda bulunan Saadet Özkan, Menderes'teki cinsel istismar olayı ile ilgili hukuki süreci 2014 yılından takip ettiğini söyledi. Dernek kurmaya nasıl karar verdiğini anlatan Özkan, "Çocuklarla ilgili uğraşırken sürekli bir yerlerden yardım istiyorsunuz. Konu basına yansımadan önce çok yere yardım için ulaşmaya çalıştım. Çok yayılmış bir yapı yok. Çocuk istismarı ile ilgili bir dernek de yok. Daha çok kadın dernekleri var. Ben öğretmen kimliğimle bu sorunları yaşadım. Hayatımın bir döneminde çocuk istismarı ile ilgili öğretmen olarak bir eğitim de almadım. Cinsel istismarı önlemek, çocuklarının güvende olmasını sağlamak için yol alacağız. Önümüzdeki hafta derneğimiz faaliyete geçecek. Canı yanan mağdur anneleri, bizimle yol almak isteyen kadınları çağırıyoruz. Çocuk ve kadınlar önceliğimiz olacak. Burada pozitif ayrımcıyız. Çocuklar ve kadınlar ana noktada olacak" dedi. İzmir'de destek için belediyelere gittiğini anlatan Özkan, "Daha acı bir durum vardı. Ben birkaç belediyeye gittim, destek istedim. Çocuklara yönelik bir şeyler yapmak istedim ancak olmadı. Bana cevap olarak, 'Bu erkek çocuklarına da yapılıyor artık' dediler. Suçludan çok suçu ortaya çıkarana yönelik vebalı yaklaşımı var. Bu olaylar ilk olduğunda sosyal medya üzerinden Mersin'den iş adamı Yücel Ceylan'a ulaştım. Bana 'öğretmenim ben elimden geleni bulunduğum yerde yapıyorum. Benim de çocuklarım var. Ne gerekiyorsa yapayım' dedi. Çocuklar için çok çaba harcadık. İzmir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu çok destek oldu. Gücü her şeyden önce Mersin'de buldum" diye konuştu.

KİTAP DA YAZIYOR
Ana hedefinin çocuk istismarı konusunda bir rehabilitasyon merkezi kurmak olduğunu dile getiren Özkan, yaşadıkları hakkında bir kitap da yazmaya başladığı ifade etti. Özkan, "Kitabımın Menderes'ten başlayan bir hikaye olacak. Çocukluğumda bana anlatılanları kitabımda çocuklara aktaracağım" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN