Tramvay çalışması yeşile zarar veriyor

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Büyükşehir’in tramvay projesinin yeşil proje anlayışından çıktığını, kentin doğasına, tarihine ve yeşil altyapısına zarar veren bir hale büründüğünü söyledi

Tramvay çalışması yeşile zarar veriyor
Egeli Sabah'ın yaklaşık 1 yıl kadar önce kent gündemine taşıdığı Gazi Bulvarındaki 81 yıllık Çınar ağaçları Konak Tramvay Projesi kapsamında başlatılan ray döşeme çalışmaları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu, çalışmaların çınar ağaçlarına geri dönülmez zararlar verme riski taşıdığını, bir çınar ağacının köklerine verilen zararın kaygıları doğruladığını belirtti. Ağaçların zarar görmesine, kısa ve orta vadede kurumasına yol açacak imalatların durdurulmasını istendi. Kurul adına açıklama yapan dönem sözcüsü Melih Yalçın, İzmir için önemli bir arter üzerinde bulunan ve bulvarın yapım tarihi ile aynı geçmişe sahip, kentin simgelerinden ve caddeyle özdeşleşmiş çınar ağaçlarının hem tarihi değerleri, kentin yeşil dokusunu tamamlayan özellikleri, kent ekolojisine katkıları, hem de doğal görünümleri nedeniyle tescillenmeleri için Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvuru yapıldığını söyledi. Başvurunun değerlendirmeye alındığını ve tescil çalışması başlatıldığını belirten Yalçın "Bu sürecin tamamlanması beklenmeden tramvay inşaatı bu bölgede başlatılmıştır. Bu inşaat çalışması çınar ağaçlarına geri dönülmez zararlar verme riskini taşımaktadır" diye konuştu. Başvurunun değerlendirmeye alınarak tescil çalışması başlatıldığını belirten Yalçın "Bu sürecin tamamlanması beklenmeden tramvay inşaatı bu bölgede başlatılmıştır. Bu inşaat çalışması çınar ağaçlarına geri dönülmez zararlar verme riskini taşımaktadır. Önceki gün başlatılan çalışmada, alanda mevcut bir çınar ağacının köklerine verilen zarardan bu kaygımızla ilgili neyi kastettiğimiz anlaşılmaktadır" dedi.

DERHAL DURDURULMALI
Tramvayın taşıt yolu yerine kentin yeşil alanlarının içinden geçirildiğini ve yeşil alan akslarını bozduğunu savunan Yalçın, şöyle konuştu: "İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gündeme getirilerek, başından beri demokratik, katılımcı ve bilimsel yaklaşımdan uzak, inşaat aşamasında yapılan güzergah değişiklikleri ile ilerletilen tramvay projesi 'yeşil proje anlayışından' çıkmakta, kentin doğasına, tarihine ve yeşil alt yapısına zarar veren bir hale bürünmektedir. Taşıt yolu yerine kentin yeşil alanlarının içerisinden geçirilen ya da yeşil alan akslarını bozan tramvayın, Gazi Bulvarı üzerinde yer alan 81 yıllık ağaçlara zarar vermesi kurulumuzca kabul edilemez bulunmaktadır. Bu nedenle ağaçların zarar görmesine, kısa ve orta vadede kurumasına yol açacak imalatlar derhal durdurulmalıdır."
BİZE ULAŞIN