Yaşamaz dediler 3 üniversite bitirdi

İzmir’de 10 aylıkken SMA teşhisi konulan ve doktorları tarafından 2 yıl ömür biçilen Hatice Özkan, 3 üniversite bitirdi. Hatice, şuan 2 lisans ve yüksek lisans programına devam ediyor

Yaşamaz dediler 3 üniversite bitirdi
İzmir'in Narlıdere ilçesinde henüz 10 aylıkken spinal muskuler atrofi (SMA) teşhisi konulan, Hatice Özkan'a doktorları 2 yıl ömür biçti. Vücudundaki kol ve bacak kasları her geçen gan güçsüzleşip eriyen 36 yaşındaki Hatice Özkan, yaşam azmiyle herkese örnek oluyor. Doktorların yaşaması için umut vermediği Hatice, 3 üniversite bitirdi. Halen 2 ünversitede öğrenim gören geç kadın ayrıca 2 yüksek lisans programlarına devam ediyor. Manisa'da özel bir kafenin davetlisi olarak vatandaşlara yaşamına dair seminer veren ve hastalığıyla ilgili insanları aydınlatan Özkan, en büyük desteği olan anne ve baba sevgisiyle hayata kalmayı başardığını söyledi.

ZOR DİYEREK VAZGEÇMEYİN
Hastalığı sebebiyle öğrenime ara verdiğini belirten Hatice Özkan, "İlkokul, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdim. 'Eğitim zordu, vazgeçtim' diyenlere seslenmek istiyorum. eğitim benim içinde zordu. Hayat çok zor ancak vazgeçmiyorum" dedi. SMA hastalarının hastalığı, ailelerinin desteği ile yenebileceğini belirten Özkan, "Ailemin desteğini çok gördüm. Benim kadar şanslı olmayan engelliler de var. Şimdi benim burada onlara anlattıklarım hikaye geliyor. Hastalığımı anlatarak SMA hastalarının neler başarabileceğini ve neler yapabileceğini, yaşadığımı anlatarak insanlara rol modeli olma derdindeyim. İnsanları motive etmek için bu tür toplantılar yapıyorum" dedi. Kızıyla onur duyduğunu belirten baba Murat Özkan ise, "Kızımın 9 aylıkken başladığı ve 36 yıldır devam eden rahatsızlığı var. Ancak kızımın yaşam mücadelesi azmi ve bizimde katkımızla bu hastalıkla mücadele delmeyi başardık" dedi. Hayatlarını kızının hastalığına uyarladıklarını anlatan anne Döndü Özkan, ise "Hayatımızı kızımızın yaşam şartlarına göre şekillendirdik. Bir yere götürürken anne ve baba olarak hep birlikte gidiyoruz. Okumayı seviyor onun için şu an beşinci üniversitesini okuyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN