48 saat yürüyerek DEAŞ’tan kaçtılar

İzmir’deki Geri Gönderme Merkezi’nde üç çocuğu, eşi ve annesi ile birlikte kalan Abdurrahman Asi, canlarını kurtarmak için terör örgütü DAEŞ’ten nasıl kaçtıklarını Egeli Sabah’a anlattı

48 saat yürüyerek DEAŞ’tan kaçtılar
Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın yaptığı zulümden kaçarak Türkiye'ye sığınan, Irak Türkmeni olan 45 yaşındaki kamyon şoförü Abdurrahman Asi, çocukları 10 yaşındaki Nur, 7 yaşındaki Zeynep, 4 yaşındaki Ahmet, 45 yaşındaki karısı Sabiha Asi ile 65 yaşındaki annesi Meryem Asi ile birlikte üç haftadır Harmandalı semtindeki Geri Gönderme Merkezi'nde kalıyor. İzmir'e gelmeden önce 12 gün Antakya'da kalan Asi ailesi, eli kanlı terör örgütü DEAŞ'tan kaçış hikayesini EGELİ Sabah'a anlattı. İzmir'de kendilerini güvende hissettiklerini belirten Abdurrahman Asi, "Çok zor günler geçirdik. Canımızı zor kurtardık. DEAŞ'ten kaçarken 48 saat dağlık arazide aç susuz ve uykusuz şekilde çocuklarım, eşim ve yaşlı annemle yürüdük. Zaman zaman çocuklarımı sırtımda taşıdım. 2 gün boyunca hiç uyumadık. Çok zor bir yolculuk oldu. Türkiye'ye Antakya'dan giriş yaptıktan sonra askerler bizi yakaladı. Buraya getirildik. Çok memnunuz" dedi.

HERŞEYİMİZİ GERİDE BIRAKTIK
Irak'ın Musul kentine bağlı Telafer'de yaşadıklarını söyleyen Asi, "Telafer'de evimizi, arabamızı her şeyimizi bırakıp sadece üzerimizdeki kıyafetlerimizle canımızı kurtarmak için kaçtık. İlk olarak Suriye'nin Halep iline bağlı Azez'e geldik. Daha sonra da Kilis üzerinden Türkiye'ye giriş yaptık. Türkiye'de olmaktan çok mutluyum. Buranın vatandaşı olmak istiyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bize Türkiye'nin kapılarını açtığı için kendi adıma teşekkür ederim" dedi. Harmandalı Geri Gönderme Merkezi'nde çok iyi koşullarda misafir edildiklerini anlatan Asi, "Ramazan ayı boyunca toplu halde iftar ve sahur yapıyoruz. Yemeklerden ve yaşadığımız ortamdan çok memnunuz. Türk yetkililere teşekkür ederiz. DEAŞ'tan kaçarken çok büyük zorluklar yaşadık. Türkiye'de huzurlu bir ortamdayız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN