Arazi sahibi tarihi kazıya izin vermedi

İzmir’in 8 bin 500 yıllık tarihini ortaya çıkaran Yeşilova Höyüğü’ndeki kazı çalışmalarının bir bölümü, arazi sahibi çimento fabrikasından izin alınamadığı için yürütülemiyor

Arazi sahibi tarihi kazıya izin vermedi
Anadolu'nun tarihi en eskiye dayanan kazı alanlarından ve araştırmalar kapsamında 5 bin yıllık DNA örneğine rastlanan İzmir'deki Yeşilova Höyüğü'ndeki çalışmaların bir bölümü, arazi sahibi şirketten izin alınamadığı için durduruldu. Arazilerinde çalışma yürüttükleri çimento fabrikasının kendilerine alanda kazı yapmalarına izin vermediğini belirten Yeşilova Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, "Bu adeta 'yeni bir şey çıkmasın ya da bu alanlarda bizi rahatsız edecek herhangi bir yapılaşmayla ilgili rahatsız edecek bir şey olmasın' dercesine oldu. Bu konudaki bütün taleplerimizi geri çevrildi. Bu konuda üzgünüz çünkü İzmir'in tarihini, geçmişini buradan öğreniyoruz. Bunun da üzerinin toprak tabakalarıyla kapatılmasını istemiyoruz" dedi.

CEVAP ALAMADIK
Çimento fabrikasına konuyla ilgili resmi yazılar gönderdiklerini ancak herhangi bir cevap alamadıklarını belirten Derin, "Neolitik döneme ait mimari kalıntılar onların sahip olduğu arazilerden çıkıyor. Bugüne kadar bize son derece kolaylık gösteriyorlardı. İlk kez izin vermediler. Bizi desteklemek mi yoksa durdurmak mı istiyorlar onu anlamaya çalışıyoruz. İzmir'in ilk yerleşim alanı sayılan alanda 8 bin 500 yıl öncesine tarihlenen özgür ve barışçıl bir kültürün temelini araştırıyoruz. Kazı alanındaki buluntular, Avrupa ve Ege dünyasının kültürel gelişimi açısından önem taşıyor" dedi. Öte yandan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, Yeşilova Höyüğü kazı alanının yaklaşık 10 bin metrekaresinin bir çimento fabrikasına ait arazi içinde kaldığını açıkladı. Şirketin bugüne kadar kazı için izin verdiğini ancak son dönemde konuyla ilgili sıkıntılar yaşandığını aktaran yetkililer, sorunu çözmeye çalıştıkları bilgisini de verdi.
BİZE ULAŞIN