Zübeyde Hanım’ın anıt meza rına WC izni yok

Karşıyaka Belediyesi tarafından Zübeyde Hanım’ın anıt mezarının yanına yapılan tuvalet için verilen onayı 2. İdare Mahkemesi iptal etti

Zübeyde Hanım’ın anıt meza rına WC izni yok
İzmir'in Karşıyaka İlçesi'nde Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın anıt mezarına yakın mesafede yine park içinde bulanan Hacı Osmanpaşa Camisi yanına, cami cemaati ve bölge halkının talebi doğrultusunda Karşıyaka Belediyesi'nin yaptığı ancak kriz yaratan tuvalet tartışması tamamen kapandı. Tuvaletin kaldırılması için açılan davada, İzmir 2. İdare Mahkemesi Şubat 2017'de, tuvaletin yapılmasına izin veren İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Bu kararın ardından Karşıyaka Belediyesi tuvaleti yıktı. Ancak, dava devam etti.

İZİNLER ORTADAN KALKTI
İzmir 2. İdare Mahkemesi, davayla ilgili sonuç kararını ise Mayıs ayında verdi. Haziran ayında taraflara tebliğ edilen kararda mahkeme, tuvaletin boyutlarına ve mimari kuruluşuna, anıt mezar ile çevresi için görüntü kirliliği oluşturduğuna dikkat çekti. Mahkeme, "Tuvalet binası ile Osman Paşa Camisi ve anıt mezar arasındaki mesafeler ve tuvalet binasının ölçüleri dikkate alındığında, halkın manevi duygularını zedeleyecek nitelikte olduğu anlaşıldığından WC projesinin uygun bulunmasına ilişkin İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıkları Bölge Kurulu kararı ile verilen iznin geri alınarak inşaatın durdurulması talebinin reddine ilişkin Kurul kararının hukuka, mevzuat hükümerine ve koruma ilkelerine uygun olmaması nedeniye iptaline" diye karar verdi. Geçen şubat ayında, yürütmenin durdurulması kararı ile yıkılan tuvaletin yapımına olanak sağlayan izinler de bu iptal kararıyla birlikte tarihe karıştı.
BİZE ULAŞIN