Büyükşehir dava açanı işten kovuyor

Büyükşehir’e bağlı İZULAŞ, 14 personeli performans düşüklüğünü gerekçe göstererek işten çıkardı. Ancak 14 personelin tamamının Büyükşehir’e dava açan isimler olması kafaları karıştırdı

Büyükşehir dava açanı işten kovuyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZULAŞ, Ramazan Bayramı öncesi 14 personelini işten çıkardı. İşine son verilen belediye personellerinin tamamının geçmişte belediyeden davacı olan isimler olması ise dikkat çekti. 6772 sayılı kanundan doğan ve kamu işçilerine ödenen yıllık 52 günlük ücret tutarındaki ikramiyelerin 5 yıl geriye dönük olarak kendilerine ödenmesi için ilave tediye davası açan işçiler kazandıkları dava neticesinde protokol imzalanmasını beklerken, işten çıkartılmanın şokunu yaşadı. İşten çıkarmalara gerekçe olarak da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde uygulamaya konan "Performans Değerlendirme Sistemi" (PDS) gösterildi. Belediye şirketlerinde istihdam edilen personelin verimsizlik, sağlık durumu, devamsızlık gibi gerekçelerle iş akitlerine son verildiği öğrenilirken işten çıkarılan işçilere önceki günden itibaren kıdem ile ihbar tazminatlarının da ödendiği öğrenildi. İşten çıkarmalar İZULAŞ'la da sınırlı kalmadı. Aynı gerekçelerle yine belediye şirketleri olan İZENERJİ A.Ş.'de 10, İZELMAN. A.Ş.'de de 25 kişinin işten çıkartıldığı öğrenildi. Böylelikle İZULAŞ'tan çıkartılan 14 kişi ile birlikte toplam 50 kişinin işine son verildi.

BASKI VE TEHDİT İDDİASI
İşten çıkarmalara tepki gösteren İZULAŞ personelleri açtıkları davaları geri çekmeleri için yönetim tarafından baskı uygulandığını öne sürdü. Yargıya giden 290 personelin tamamına, 'Davalarınızı geri çekin, yoksa işten atılırsınız' şeklinde baskı uygulandığını iddia eden çalışanlar yaşananlara isyan etti. İlk etapta önceki gün 14 personelin işten çıkarıldığını belirten işçiler, "Bize ne zaman sıra gelecek diye bekliyoruz. Yeri gelince işçiden, emekçiden yanayız diyorlar öte yandan yasal hakkımız olan tediye ücretlerini dava açıp kazanmamıza rağmen bizlere ödemiyorlar. Bu yetmiyormuş gibi de eğer davaları geri çekmezseniz sizi işten atarız diyerek tehdit ediyorlar. Bütün bunlar toplamda 8 milyon lirayı bulan tediye parasını işçilere ödememek için yapılıyor. Birileri bu paraları 5 yıl boyunca iç etmiş. Nasıl bu işten sıyrılırız onun çabası içindeler" dedi.
BİZE ULAŞIN