15 saat boyunca cinayeti inkar etti

10 yaşındaki Ceylin’in katil zanlısı Şükriye Türkmen’in sorgusu 16 saat sürdü. 15 saat boyunca cinayeti inkar eden zanlı, sabahın ilk ışıklarında Ceylin’i nasıl öldürdüğünü itiraf etti

15 saat boyunca cinayeti inkar etti
Türkiye'yi sarsan Ceylin Atik cinayetinde Egeli Sabah, katil Şükriye Türkmen'in kan donduran bir ifadesinin ayrıntılarına ulaştı. Ödemiş'te komşusunun evinde cesedi bulunan 10 yaşındaki Ceylin'in öldürülmesi ile ilgili ev hanımı Şükriye Türkmen, kendisini evlatlık olarak büyüten halası R.Ö. ve oto tamircisi kocası Serkan Türkmen, 'iştirak halinde tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek, bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla çocuğa karşı kasten öldürme' suçundan tutuklandı. Zanlılardan Şükriye Türkmen ve üvey annesi R.Ö. Şakran Cezaevi'ne, Serkan Türkmen ise Menemen Cezaevi'ne konuldu. Şükriye Türkmen'in Bozyaka'daki Asayiş Şube Müdürlüğü'nde verdiği kan donduran bir ifadesinin ayrıntılarına Egeli Sabah ulaştı. Türkmen, İzmir'in ilk kadın Asayiş Şube Müdürü Seda Öğretmen ve Cinayet Büro Amiri Vedat Yaylalı tarafından sabahın ilk ışıklarına kadar sorgulandı. 15 saat boyunca cinayeti inkar eden Türkmen sabah saat 06.00'da daha fazla dayanamayarak Ceylin'i öldürdüğünü göz yaşları içinde itiraf etti. Türkmen, kan donduran ifadesine başlarken 3 yaşındaki oğlu M.Y.T'nin sağlık durumunu sordu. İki çocuğunu daha önce benzer rahatsızlıklardan kaybettiğini söyleyen Şükriye Türkmen, bu nedenle 3. çocuğu olan M.Y.T'nin de zaman zaman bayıldığını ve diğer çocukları gibi benzer bir rahatsızlıktan kaybetmekten korktuğu için oğluna muska yaptırdığını anlattı. Türkmen ifadesi alınırken, "Oğlumun durumu nasıl? Sağlık durumu iyi mi? Şu anda kimde kalıyor? Oğlumu görebilir miyim?" şeklinde görevli polislere sorular yöneltti. Cumartesi günü Ceylin'i nasıl kaçırdığını anlatan Türkmen, "Oğlumla birlikte evimizin karşısındaki parka geldik. Bu sırada Ceylin de oradaydı. Bir süre parkta oynadık. Daha sonra oğlum, 'Ceylin abla birlikte oynayalım mı' diye onu evimize çağırdı. Ceylin'i eve ben çağırmadım. Daha önce Ceylin birkaç kez bize gelip oğlumla oynamıştı. Ceylin oğlumun davetini kırmayarak bizle birlikte eve geldi. Oynadıktan sonra gitmek istedi. Ben engel oldum" diye konuştu. Ceylin'in gitmesine engel olmak için önce havluyla ağzını ve burnunu kapattığını anlatan Şükriye Türkmen, "Yaklaşık 30 saniye boyunca havlu ile nefes almasını engelledim. Nefessiz kalınca bayıldı. Sonra tekrar kendine gelmeye başladı. Bunun üzerine evde içine evrak koymak için kullandığımız tahta bir sandık vardı. Bu tahta sandıkla başına vurdum ve hareketsiz kaldı. Çok fazla kan akmadı. Çocuk odasında bulunan büyük çeyiz sandığının içini boşalttım. Ceylin'in cesedini burada sakladım. Sonra ortalığı temizleyip düzenledim" dedi. Kıyafet ve elektronik eşya alışverişi yaptığı mağazaya olan 500 liralık borcu 3 aydır ödemediklerini, bu nedenle mağazadan arandıklarını, icra takibi başlatılacağını duyunca durumu eşine söylediğini anlatan Türkmen, şöyle konuştu, "Eşim parayı vermedi. Ben de bu borcu ödeyebilmek için Ceylin'i kaçırdım."

ÇOCUKLARININ ÖLÜM NEDENİ BELLİ OLDU
Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından Türkmen çiftinin daha önce dünyaya gelen ve 1.5 yaşında ve 6 aylıkken hayatını kaybeden iki kızının otopsi raporları da Ödemiş Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edildi. Geçtiğimiz yıllarda ölen çocukların otopsi raporuna göre akciğer iltihaplanması sonucu yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Bu konuda soruşturmanın çok yönlü olarak devam ettiği öğrenildi.
BİZE ULAŞIN