Balıkesir’de 22 mavi bayrak dalgalanıyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım ve çalışmaları sonucu tatil beldelerindeki plajlarda “Mavi Bayrak” sayısı 22’ye yükseldi

Balıkesir’de 22 mavi bayrak dalgalanıyor
Balıkesir, turizm için yaptığı yatırımların karşılığını almaya başladı. Tatil beldelerinde deniz ve kıyı temizliğine özel önem veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 22 plaj, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından belirlenen standartlar doğrultusunda deniz suyunun temizliği, donanım ve hizmetler, çevre yönetimi ve çevre eğitimi konularında "Mavi Bayrak" almaya hak kazandı. Gerekli şartların yerine getirildiği Ayvalık da 9, Gömeç'te 3, Burhaniye de 4, Edremit de 6 plaj olmak üzere toplam 22 plajda mavi bayrak dalgalanacak. Daha önce mavi bayrağa sahip olan gerekli krniterler sağlanamadığı için mavi bayrağı elinde tutamayan Sarımsaklı Plajları, Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları sonucu 1 yıl aradan sonra tekrar mavi bayrak taşımaya hak kazandı.

BAYRAK SAYISI ARTMALI
Mavi Bayrak için Sarımsaklı Halk Plajı'nda tören düzenlendi. Törene Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, AK Parti İlçe Başkanı Hakan Kayaalp, TÜRÇEV Kuzey Ege Mavi Bayrak Koordinatörü Doğan Karataş, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve vatandaşlar hazır bulundu. Törende konuşan TÜRÇEV Kuzey Ege Mavi Bayrak Koordinatörü Doğan Karataş konuşma yaptı. Türkiye'de turizm alanında en önemli etiketlerden birinin "Mavi Bayrak" olduğunu vurgulayan Karataş, "1993 yılından bu yana Mavi Bayrak ile ilgili çalışmaları TÜRÇEV yürütüyor. Balıkesir genelinde 22 adet mavi bayrak noktası var. Ayvalık'ta ise 9 mavi bayrak bulunuyor. Bizim için en önemli aşama ise mavi bayrak çalışmalarımıza Büyükşehir Belediyesi'nin de dahil olmasıdır. Biz 2 yıldan bu yana Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız çalışmaların ardından bundan sonraki hedefimiz Balıkesir geneliyle ve Ayvalık'ta mavi bayrak sayısını arttırmaktır. Balıkesir genelindeki 22 mavi bayrağın 9'unun Ayvalık'ta olmasından memnuniyet duyuyorum. Ama gönül bu mavi bayrakların sayısını hem Balıkesir'de, hem de Ayvalık'ta arttırmayı istiyor" diye ifade etti.

AYVALIK DÜNYA MARKASI
TÜRÇEV Kuzey Ege Mavi Bayrak Koordinatörü Doğan Karataş'ın ardından konuşan Balıkesin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Balıkesir'de turizm denilince akıllara Ayvalık geliyor. Turizmden hak ettiğimiz geliri elde edebilmemiz için çevremizin ve denizimizin temiz olması gerekir. Biz de, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak istiyoruz ki plajlarda disiplinli, kurallı, kaideli düzenlemeler yapalım. Vatandaşlarımız da bu kriterlere uysun ve çevremizi temiz tutalım. Ayvalık bizim için çok önemli. Ayvalık, dünya markası bir ilçemiz. Biz, Ayvalık'ı hak ettiği noktaya getirebilmek için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. İlçemizin yıllardır hayali olan köprüyü hizmete soktuk. Bunun yanı sıra da ilçede yaşanan susuzluğun önüne geçmek için çalışmalarımızı tamamladık. Bundan sonra Sarımsaklı susuzluk çekmeyecektir" diye konuştu.

ELLERİYLE GÖNDERE ÇEKTİ
Sarımsaklı Plajları'na "Mavi Bayrak" kazandırırken, cankurtaran başta olmak üzere bir çok hizmetin de yapıldığını belirten Ahmet Edip Uğur, "Geçen yıl bu bayrağı Sarımsaklı Plajları'na çeşitli eksiklikler nedeniyle alamamıştık. Ama bu yıl tüm şartları yerine getirerek bayrağımızı aldık. Ayvalık'a hayırlı ve uğurlu olsun" diye konuştu. Konuşmaların ardından TÜRÇEV Kuzey Ege Mavi Bayrak Koordinatörü Doğan Karataş, mavi bayrak ile ilgili belgeleri Ahmet Edip Uğur'a teslim etti. Daha sonra Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve törende bulunanları huzurunda "Mavi Bayrak" Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, tarafından Sarımsaklı Halk Plajı'nın gönderine çekildi.

BİZE ULAŞIN