Paralar çöpe gitti

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kınık’ta 6 ay önce hizmete açılan köprü için proje hazırlatması skandal olarak nitelendirildi. İzmir Büyükşehir’in proje için 43 bin lira harcadığı ortaya çıktı

Paralar çöpe gitti
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kınık'ta bitmiş köprü inşaatına proje hazırlatması 43 bin liraya mal oldu. Geçtiğimiz yıl ocak ayında Kınık merkez ile Yaya kent Mahallesi arasındaki ulaşımı sağlayan Kırkgeçit Deresi üzerindeki köprünün ayakları, aşırı yağışlar nedeniyle zarar gördü. UKOME tarafından yaya ve taşıt trafiğine kapatılan köprü, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatı ile ihale edildi. 3 ay gibi kısa bir süre içinde de DSİ tarafından tamamlanıp hizmete sokuldu. DSİ'nin uyarılarına kulak asmayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6 ay önce Ekim 2016'da hizmete sokulan köprü için uygulama projesi hazırlatıp geçtiğimiz nisan ayında Devlet Su İşleri'ne onaya gönderdi. Büyükşehir'in bitmiş köprünün uygulama projelerini onaya göndermesi DSİ'de şaşkınlık yarattı. Egeli Sabah, yaşanan skandalı 'Karadeniz Fıkrası gibi' başlığı ile manşetine taşıdı. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran skandal bununla da sınırlı kalmadı. Yapılan araştırma sonucunda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kamu kaynaklarını nasıl boşa harcadığı gözler önüne serildi.

PROJE DE RAFA KALKTI
Büyükşehir Belediyesi'nin skandal köprünün uygulama projelerini yaptırmak için Madam Mimarlık Mühendislik şirketine işi 43 bin liraya ihale ettiği ortaya çıktı. Boşu boşuna harcanan 43 bin liralık kamu kaynağı yaşanan skandal sonrası çöpe giderken firmanın hazırladığı uygulama projesi de DSİ onayından sonra hiç kullanılmadan belediye arşivindeki tozlu raflardaki yerini almış oldu.
BİZE ULAŞIN