İşte CHP’nin adaleti

CHP’li Başkan Aziz Kocaoğlu İZULAŞ’a dava açan 14 işçiyi kovunca, 340 işçi davasını geri çekti. Adalet ararken işsiz kalan işçiler Kemal Kılıçdaroğlu’na “Biz nereye yürüyelim?” diye sordu

İşte CHP’nin adaleti
CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geriye dönük ikramiyelerini almak için İZULAŞ'a dava açan 14 personeli işten çıkardı. Yine aynı sebepten ötürü belediyeye dava açan İZELMAN'dan 10, İZENERJİ şirketinden de 25 kişinin iş akitleri, verimsizlik gerekçe gösterilerek fesh edildi. 'Davalarınızı geri çekmezseniz işten çıkarmalar devam edecek' diyerek personel üzerinde baskı kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yıldırma politikası, kısa sürede etkisini gösterdi.

340 KİŞİ DAVASINI GERİ ÇEKTİ
14 personelin işten çıkarıldığı 15 Haziran tarihinden bu yana dava açan 400 personelden 340'ı işten çıkarılma korkusu ile davalarını geri çekmek zorunda kaldı. İZULAŞ tarafından işten çıkarılan 14 kişiden biri olan Taner Taşar, hak ararken Büyükşehir Belediyesi tarafından mağdur edildiklerini söyledi. Ankara'dan İstanbul'a adalet yürüyüşü başlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da seslenen Taşar "Sayın Kılıçdaroğlu önce adaleti CHP'li belediyelerde, kendi bünyesinde sağlasın ondan sonra adalet için yürüsün. Eğer kendi içinde adaleti sağlamadan adalet istemeye kalkarsa komik duruma düşer. O zaman yaptığı yürüyüşün de bir anlamı kalmaz. Turist gibi, Ankara'dan İstanbul'a gitmiş olur" diye konuştu.BAYRAM ÖNCESİ İŞSİZ KALDIK
"Mübarek ramazan ayında Büyükşehir Belediyesi tarafından hiç hak etmediğimiz bir muamele ile karşı karşıya bırakıldık" diyen işçi Taner Taşar şunları söyledi:
"İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İZULAŞ şirketinde çalışan 14 personelinin iş akitlerini sona erdirdi. Diğer şirketlerde çalışanlarla birlikte bu sayı 50'yi buldu. Önümüz bayram. Büyükşehir, bizi hak aradığımız için hem işimizden etti hem de bayram öncesi tazminatlarımızı zamanında ödemeyerek çoluğumuzu çocuğumuzu beş parasız bıraktı. Hak arama mücadelesi veren insanların ekmeği ile oynamak onların rızkını ellerinden almak hangi kitapta yazıyor? Önce ona bir baksınlar ondan sonra adalet istesinler. Adalet vicdanla olacak bir şey. Ben buradan Sayın Kılıçdaroğlu'na vicdanları rahat mı diye sormak istiyorum. Adalet elde etmek için biz de mi yürüyüş başlatalım" diye konuştu.
İşten atılan Altın Canbaz ise, "Haziran'ın 14'ünde çıkışımız verildi. 20'sinde de çıkmış evraklarımızı imzaladık. Bizlere tazminatlarınız hemen ertesi gün yatacak denmesine rağmen aradan geçen süreçte ihbar ve kıdem tazminatlarımız ödenmedi. Maalesef bayrama parasız giriyoruz. Mağduriyetimizin bir an önce giderilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

GERİYE DÖNÜK HAKLARINI İSTİYORLAR
Avukat Emre Sümer, "Bana vekalet veren 55 işçiden 38'i işverenin uyguladığı baskı sonucu davalarını geri çekmek zorunda kaldı. Bu kişiler geriye dönük olarak 5 yıllık ilave tediye haklarını talep ediyorlar. Bunu yaptıkları için de böyle bir muameleye maruz kalıyorlar" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN