Rant kokan ihalede sonuç KİK’e taşındı

İzmir Büyükşehir, opera binası ihalesindeki işi 102 milyon TL’lik farkla en yüksek teklifi yapan firmaya verdi. İhaleden elenen firmalar, Kamu İhale Kurumu’na başvurarak sonuca itiraz etti

Rant kokan ihalede sonuç KİK’e taşındı
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ikinci kez yaptığı tartışmalı opera binası ihalesi kısa adı KİK olan Kamu İhale Kurumu'na taşındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aralık 2016'da yaptığı, ancak geçerli teklif olmadığı gerekçesiyle 2017 yılı Ocak ayında iptal ettiği ilk ihalenin ardından geçtiğimiz nisan ayında ikinci kez ihaleye çıktı.
Yenigün A.Ş. ve Deda Perde Sistemleri Şirketi Konsorsiyumu'nun 379 milyon 600 bin TL, Ermit Ltd. Şti. ve Mapavri A.Ş. Konsorsiyumu'nun 337 milyon TL, Taca A.Ş. ve A-Grup Ltd. Şti. Konsorsiyumu'nun 327 milyon 490 bin TL teklif verdiği ihaleyi, 429 milyon TL ile en yüksek teklifi veren Çağdan A.Ş. ve Wagner -Bıro Austria Stage Systems AG Ortak Konsorsiyumu kazandı. O süreçte en düşük teklifi veren Taca - A Grup ortak konsorsiyumu ile ihaleyi kazandığı açıklanan Çağdan İnşaat - Wagner Biro ortak konsorsiyumu arasında 102 milyon liralık fark olması tartışma konusu olmuştu. Diğer firmalar iş deneyim belgelerindeki eksikler olduğu gerekçeleriyle elendi. Yenigün A.Ş ve Taca A.Ş. Büyükşehir Belediyesi ihale komisyonu kararına itiraz etti. Komisyon itirazı reddetti. Opera binası ihalesiyle ilgili son gelişme ise Ramazan Bayramı öncesi yaşandı. İhaleyi kaybeden Yenigün inşaat ve Deda Perde Sis. İnşat Ltd. Şti Konsorsiyumu ile Ermit Ltd. Şti ve Mapavri A.Ş. Konsorsiyumu, Kamu İhale Kurumu'na yaptıkları başvuruyla ihale sonucuna itiraz etti. Araya bayram tatilinin girmesi nedeniyle KİK'e yapılacak 10 günlük yasal itiraz süresinin bayram sonrası dolacağı öğrenilirken Büyükşehir Belediyesi'nce itirazı ret edilen Taca - A Grup Ortak Konsorsiyumu'nun KİK'e gidip gitmeyeceği merak konusu oldu.

GÖZLER KİK'E ÇEVRİLDİ
Önümüzdeki süreçte KİK ihaleye yapılan itirazları değerlendirmeye alacak. KİK yaptığı değerlendirme sonucunda düzeltme kararı verirse konu yeniden Büyükşehir Belediyesi İhale Komisyonu'nda görüşülüp karar verilecek. Eğer komisyon ihaleyi iptal kararı verirse opera binası 3. Kez yeniden ihale edilecek. Eğer itirazlar KİK tarafından da ret edilirse Büyükşehir Belediyesi, ihaleyi kazandığını duyurduğu Çağdan İnşaat ile Avusturyalı ortağına davet mektubu gönderip sözleşme imzalayacak. Yer tesliminin ardından da ihaleyi kazanan firma şantiyesini kurup imalat çalışmalarına başlayacak. KİK'in kararını açıklamasının ardından elenen firmalar KİK'in kararını yargıya taşıyabilecek.
BİZE ULAŞIN