Buzla ısıtıp soğutan projeye ödül

Yaşar Üniversitesi öğrencileri enerji verimliliğini artırmak için buz ile ısıtma ve soğutma sağlayan proje geliştirdi. Öğrenciler, proje ile enerji ödüle layık bulundu

Buzla ısıtıp soğutan projeye ödül
Teknopark İzmir'de düzenlenen Hack4Enerji etkinliği ve yarışmasına Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğrencileri hazırladıkları proje ile katıldı. Evlerde kullanılan enerjinin verimliliği temalı yarışmada, son sınıf öğrencileri Faruk Öner, Caner Eser ve Oğuz Başoğlu'ndan oluşan COP 35 isimli grup, tasarladıkları buz kuyusu ile ısıtma ve soğutma yapan ısı pompası ile üçüncü oldu. Sistemi anlatan Faruk Öner, "Isı pompası, dışarıdan enerji verilmesi ile düşük sıcaklıktaki bir ortamdan aldığı ısıyı yüksek sıcaklıktaki ortama veren bir makine. Kışın ısıtma maksadı ile kullanılan ısı pompası, yazın da soğutma için kullanılabiliyor. İki kata yakın bir enerji verimliliği sağlıyor" dedi.

TASARRUF SAĞLIYOR
Isı pompasının, klima ve buzdolaplarında yıllardır kullanıldığını belirten Öner, "Buzla ısıtıp soğutma yapmak ilk duyulduğunda garip geliyor olabilir ancak enerji verimliliği açısından baktığımızda çok mantıklı" dedi. Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurdan Yıldırım Özcan ise, "Öğrencilerimizin, güneş panelleriyle bütünleşik olarak tasarladıkları buz kuyusu kaynaklı ısı pompası projesini bu nedenle özellikle enerji verimliliği açısından çok önemsiyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN