Şuşi değil Manisa Kebabı yiyorlar

Manisa’da bulunan İnci Akü, 2015 yılında Japon firması GS Yuasa ile ortaklık anlaşması yaptı. Manisa’ya gelen 3 Japon yönetici, Türk gibi yaşamaya başladı

Şuşi değil Manisa Kebabı yiyorlar
2015 yılında Japonlar ile dev bir işbirliği yaptı. Japon akü devi GS Yuasa ile ortaklığa başlayan İnci Akü, yoluna İnci GS Yuasa olarak faaliyetlerine devam etti. Ortaklıkla beraber GS Yuasa'dan İcra Kurulu Direktör Yardımcısı Yuji Hashimoto, Teknik İşler Yöneticisi Hirofumi Umetani ile Yatırım Müdürü Junji Noguchi, memleketlerinden 9 bin kilometre uzakta bulunan Manisa'da iki yıl önce çalışmaya başladı. Kısa sürede Türk kültürüne uyum sağlayan Japon yöneticiler, hayatlarını yeniden dizayn ederek Türk gibi yaşamaya başladı. Türk kültürüne kısa sürede alışan Japon yöneticiler, artık suşi yerine Manisa Kebabı yemeye başladı. Hergün yaşadıkları İzmir'den, Manisa'daki fabrikaya gidip gelen Japon yöneticilerden İcra Kurulu Direktör Yardımcısı Yuji Hashimoto, "Türkiye'ye eşimle birlikte geldi.Daha önce 8 yıl Endonezya'da çalıştm. Türkiye, Endonezya'ya benzemiyor. Daha Avrupai bir ülke, rahat bir yaşam var. Türkiye'nin artıları çok fazla. Osmanlı döneminde kalan eserler bizi çok etkiledi. Osmanlı'nın yanı sıra Hristiyanlık'ın izleri de korunuyor. 15 Temmuz darbe girişiminde çok korktuk. Anlamadık doğrusu ne olduğunu. Terör dünyanın her yerinde var. Türkiye'ye özel bir durum değil. Türkiye çok güvenli bir ülke" dedi.


Hirofumi Umetani-Yuji Hashimoto-Junji Noguchi

TÜRKİYE ÇOK GÜVENLİ
Teknik İşler Yöneticisi Hirofumi Umetani, "İzmir müthiş bir şehir. Mavi bir gökyüzü, masmavi deniz, dağlar beni çok etkiledi. Güzel suşi bulmak zor burada. Alıştığımız balıklar yok. Kendimiz sebzelerle suşi yapabiliyoruz. Bu şekilde suşi hasretimizi gideriyoruz. Kebabı çok seviyorum. Türkiye'de insanlar çok sıcakkanlı, güzel insanlar. Japon insanlarının enerjisi bitmiş gibi ancak burada özellikle gençlerin enerjisine hayranım. Başarı hırsınızı, azimli olmanızı çok seviyorum. Kültürlerimizin bu kadar benzediğini görmek beni çok şaşırtmıştı. Terör dünyanın her yerinde var. Türkiye'ye özel bir durum değil. Türkiye çok güvenli bir ülke" diye konuştu. Yatırım Müdürü Junji Noguchi, "Uçağım İzmir'e indiğinde bir Avrupa şehrine geldiğimi hissettim. Manisa'da dağların camilerle buluştuğu manzara beni çok etkiledi. Türk insanları Japonlara çok saygı duyuyorlar. Bu konuda kendimizi şanslı hissediyoruz. Doğa ve tarih çok etkileyici burada. Türkiye'yi keşfetmeyi seviyorum.
BİZE ULAŞIN