Zihinsel engelliler yedek parça üretiyor

Manisa’da zihinsel engelliler üretime katkı sağlıyor. Zihinsel Engelli Korumalı işyerindeki 12 atölyede görev alan 26 zihinsel engelli, dünyaca ünlü markalara yedek parça üretimi yapıyor

Zihinsel engelliler yedek parça üretiyor
Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (MOSB) Zihinsel Engelli Korumalı İşyeri'nde (ZEKİ) faaliyet gösteren 12 atölyede, toplam 26 zihinsel engelli, diğer işçilerle aynı ücret ve sosyal haklarla üretime katılıyor. Tanınmış otomobil firmalarına sızdırmazlık ürünleri imalatı yapan Standart Profil'e bağlı Zihinsel Engelli Korumalı İşyeri'nde (ZEKİ) çalışan 8 engellinin ürettiği kapı ve toz fitilleri, yurt dışındaki farklı fabrikalarda Audi Q7, Fiat, Volkswagen otomobillerinde kullanılıyor. Manisa Zihinsel Engelliler Eğitme ve Koruma Derneği Başkanı Rabia Keskin, ZEKİ ile engellilerin önyargıları yıktığını söyledi.

ÖZGÜVENLERİ OLUŞTU
Zihinsel engelli bireylerin artık kendilerinden daha çok iş istediğini belirten İneler, "Yaklaşık 3 aydır çalışıyoruz. İlk gün başladığımızda çok az üretim yaptık. Kimi zaman hiç yapamadık kimi zaman ise bir tane yapabildik. İkinci, üçüncü gün derken, aylar geçtikten sonra yüzde 100 üretim hacmine ulaştık" dedi. Zihinsel engelli bireylerin çalışmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden ZEKİ'de öğretmenlik yapan Esma Keskin ise, "Engelli bireylerin mutlulukları ailelerine de yansıyor. Kendilerini geliştirdiler ve hızlandılar. Özellikle para kazanmak onları çok sevindirdi. Kendilerine bir özgüven geldi" dedi.

PARA KAZANIYORLAR
ZEKİ'de üretim yapan 29 yaşındaki zihinsel engelli Süleyman Eryılmaz, "İlk maaşımla annemi yemeğe götürdüm. İkimizde mutlu olduk. Bundan sonraki hayalim birikim yaparak kendi işimi kurmak" dedi. 28 yaşıdaki zihinsel engelli Ali Çelik Kanat de ilk ücretiyle yatırım yaptığını ifade ederek, "Artık evimin erkeği oldum. Kazandığım parayla iş kuracağım" dedi. 28 yaşındaki zihinsel engelli Nazım Hikmet Er ise maaşından birikim yapıp, ev almayı hedeflediğini söyledi.
BİZE ULAŞIN