Afrika sıcakları Ege Bölgesi’ni kavuracak

Ramazan ayı boyunca normalin altında seyreden hava sıcaklığı, mevsim normallerinin üzerine çıktı. Hafta sonu ise Kuzey Afrika’dan gelecek sıcak hava dalgasıyla termometreler 10-12 derece yükselecek

Afrika sıcakları Ege Bölgesi’ni kavuracak
Ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde mevsim normallerinde ve zaman zaman altında olan hava sıcaklıkları Ramazan ayının son günlerinde artmaya başladı. Bayramıda ise sıcaklık ülke genelinde artarak mevsim normallerinin 3 ila 6 derece üzerinde seyretti. Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü, son analiz ve tahminlere göre bugünden itibaren zaten mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığı, Kuzey Afrika üzerinden gelecek olan yeni bir sıcak hava dalgasının etkisine gireceğini bildirdi. Hava sıcaklığının Ege Bölgesi genelinde hissedilir derecede artacağı, mevsim normallerinin 10 - 12 derece üzerinde gerçekleşeceği, son yılların en yüksek sıcaklık değerlerine ulaşması bekleniyor.

SICAKLIK 45 DERECE OLACAK
Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü, hafta sonu sıcaklık değerlerinin, İzmir'de 41, Balıkesir'de 42, Manisa'da 44, Aydın'da 45 derece olacağını açıkladı. Sıcak hava önümüzdeki hafta başında itibaren mevsim normallerine gerileyecek.

HAYVANLARI DA ETKİLEDİ
Bunaltıcı sıcaklardan İzmir Doğal Yaşam Parkı'ndaki Afrika kökenli olanlar başta olmak üzere tüm hayvanlar olumsuz etkilendi. Kaplan ve sırtlanların da aralarında yer aldığı bazı hayvanlar suda serinlemeyi tercih ederken, başta aslan olmak üzere diğerleri gölgede yatıp, dinlendi.

ASFALT İŞÇİLERİ SICAKLA MÜCADELE EDİYOR
İzmir'de termometrelerin 40 dereceye dayandığı bugünlerde, kavurucu sıcaklığı çok daha yakından hissedenler de var. İzmir'deki asfalt işçileri, hem sıcak havayla hem de asfaltın 160 dereceyi bulan sıcaklığıyla mücadele ediyor.
BİZE ULAŞIN