Bebeğe böbrek taşı operasyonu yapıldı

Bebeğe böbrek taşı operasyonu yapıldı

İzmir’de 2.5 yaşındaki Nil bebeğin, böbreğindeki 8 milimetre çapındaki taş, lazerle toz haline getirildi. Nil bebek, kısa sürede sağlığına kavuştu

  • Egeli Sabah
  • Cumartesi 01.07.2017
Özel sektörde çalışan Zeynep Aydemir (31) ve Mehmet Aydemir (38) çiftinin iki kızının küçüğü olan Nil, 8 aylıkken idrar yolu enfeksiyonu geçirdi. Tetkikler sırasında böbreğinde taş tespit edildi. Taşın sorun yaratmasından korkan Aydemir çifti Nil'i farklı doktorlara götürdü, ancak sonuç alamadı. Geçtiğimiz 19 Mayıs'ta Nil bebek, sancılanınca Aydemir çifti kızlarını İzmir Kent Hastanesi'ne Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Öge'ye getirdi. Yapılan tetkiklerde sol böbrekteki 8 milimetre çapındaki taşın böbrek çıkışını tıkadığı görüldü.

LAZERLE KIRILDI
İlk olarak ESWL denilen ultrasonik taş tedavi yöntemi uygulandı. Taş, ESWL denilen ses dalgalarıyla kırılmayınca Doç. Dr. Öge, yetişkinlerde kullanılan bir çeşit robotik cerrahi yöntemi olan 'Flexible üreterorenoskop' yöntemine başvurdu. Bu yöntemde kullanılan lazer enerjisiyle Nil, hayatını karartan, küçücük yaşında büyük acılar çekmesine yol açan taştan kurtuldu. Minik bebeği sağlığına kavuşturan Doç. Dr. Öge, "Nil'in sol böbreğindeki taş böbrek kanalını tıkadı ve sıkıntı yarattı. Müdahale etmek zorunda kaldık. Kanalı genişletmek için stent taktık, iki kez ses dalgalarıyla taşı kırmaya çalıştık. Ama taş kırılmayınca kapalı yöntemle ameliyat kararı aldık. Artık çocuklarda da açık taş cerrahisi tarihe karışıyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN