Depremler önceden tahmin edilebilecek

İzmir ve Manisa’da arka arkaya meydana gelen sarsıntıların ardından deprem tartışmaları yeniden gündeme geldi. Hareket geçen DEÜ, depremi önceden tahmin eden istasyon için çalışmalara başladı

Depremler önceden tahmin edilebilecek
Geçtiğimiz Haziran ayından bu yana meydana gelen depremler halk arasında paniğe neden olurkan Dokuz Eylül Ürversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi, depremleri önceden tahmin edecek istasyon kurmak için harekete geçti. DEÜ Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, üniversite- sanayi işbirliği kapsamında, yıkıcı bir depremden önce kayanın, suyun ve havanın içinde gelişen değişimleri ölçen bir sensör sistemi ile depremi önceden bildiren deprem sistemi önkesitirim istasyonu kurma çalışmalarının olduğunu söyledi.

15 GÜN ÖNCEDEN BİLİNECEK
Deprem tahmin çalışmalarının dünyada çok uzun yıllardır yapıldığın belirten DEÜ Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Mesela kaya sıkıştığında elektromanyetik alan oluşturuyor ve onlar yüzeye doğru gürültü şeklinde geliyor. Şuanda Japonya'da o gürültüyü ölçen alet üretimi gerçekleşmiş durumda. Depremi 15 gün önceden alansal olarak bildiriyor. Biz de üniversite-sanayi işbirliği kapsamında DEÜ Deprem Araştırma Merkezi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Jeotermal Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü olarak bu konuda belli projeler üretme çalışmaları içerisindeyiz. Amacımız bütünleşik bir deprem önkestirim sistemi istasyonu kurmak. Hem kayanın, hem suyun, hem de havanın içinde gelişen değişimleri ölçen bir sensör sistemi oluşturulması planı var. Yakın bir gelecekte bunu kamuoyu ile paylaşacağız" dedi. Öte yandan Sözbilir, kamuoyunda istasyonun, NASA ile birlikte yapılacağı söylentileri için NASA'nın yardımına ihtiyacımız yok. Zira Türkiye Cumhuriyeti Devleti üniversitelerinde depremlerle ilgili çalışmaları yapacak yeterlikte bilim insanı bulunuyor" dedi.
BİZE ULAŞIN