Grev İzmir’i vurdu

Grev İzmir’i vurdu

İZDENİZ’deki 250 çalışanın greve gitmesi vatandaşları vurdu. Bostanlı’dan Konak’a sabah işe gidenler otobüs kuyruklarında bekledi. İZBAN’ın da arıza yapması vatandaşı çileden çıkardı

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İzmir Deniz İşletmeciliği Nakliyat Turizm ve Ticaret A.Ş. (İZDENİZ) ile Türk-İş'e bağlı Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) arasında, 250 personeli kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait yolcu ve arabalı vapurlarda grev başladı. Liman hizmeti verilemediği için Turyol'a bağlı tekneler de seferlere çıkamayınca günde 50 bin yolcuyla 3 bin aracın yararlandığı deniz ulaşımı kelimenin tam anlamıyla çöktü.
Sabah erken saatlerde grevden habersiz evden işe gitmek için vapur iskelelerine gelen vatandaşlar vapurların çalışmadığını öğrenince büyük şok yaşadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'Gerekli önlemleri aldık' açıklamasına rağmen özellikle Bostanlı ile Konak arasında çalışan 121 No'lu otobüs hattının yetersiz kalması Karşıyaka'dan Konak yönüne giden otobüslerin yolcu aldığı duraklarda yığılmalara neden oldu. Durum böyle olunca otobüsler deyim yerindeyse balık istifi yolcu taşımak zorunda kaldı. Tüm bu olumsuzluklara İZBAN'da meydana gelen arıza da eklenince İzmir ulaşımı sabah saatlerinde çökme noktasına geldi. Şehir içi ulaşımın can damarı olan İZBAN'da kataner hattı bakımı yapan TCDD'ye ait aracın raydan çıkması nedeniyle seferlerde aksamalar olduğu belirtildi. İstasyonlar tıklım tıklım dolarken, gelen trenlere binmek mümkün olmadı. Zaten gecikmeli gelen trenlere binemeyen vatandaşlar isyan etti. Seferler ilerleyen saatlerde normale döndü.
Bu gelişmeler yaşanırken iş bırakan çalışanlar da iskelelerin önünde davulu zurnalı eylem yaptı. Bostanlı Vapur İskelesi önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik grupla birlikte açıklama yapan TDS Genel Başkanı Dr. Hasan Pekdemir, Türkiye Denizciler Sendikası'nın 66 yıllık tarihinde ilk kez bir grev uygulamasına geçtiğini belirtti, "Bu şunu gösteriyor, biz gerçekten diyalogdan yana, barışçıl, her şeyi masa başında konuşarak, tartışarak çözüme ulaşmasını isteyen bir sendikayız.
Politik olarak da yaklaşımımız böyle, ama maalesef İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bir sonuç alamadık.
Dün akşam geç saatlere kadar Türk-İş bölge temsilcisi arkadaşlar ile Başkan Aziz Kocaoğlu'yla yaptığımız görüşmelerden de maalesef bir sonuç alamadık. Dolayısıyla görüşmelerden bir sonuç alamayınca da grevi uygulamak durumunda kaldık" dedi.
TDS Genel Başkanı Pakdemir, grevi, anlaşmaya varıncaya kadar devam ettireceklerini de sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN