Büyükşehİr’den kızdıran hamle

zmir Büyükşehir, haklarını arayan Türkiye Denizciler Sendikası’nın grevlerini erteletmek için İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. Büyükşehir’in bu hamlesi sendika başkanı tarafından eleştirildi

Büyükşehİr’den kızdıran hamle
İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İzmir Deniz İşletmeciliği Nakliyat Turizm ve Ticaret A.Ş. (İZDENİZ) ile Türk-İş'e bağlı Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) arasında, 250 personeli kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait yolcu ve arabalı vapurlarda grev başladı. Liman hizmeti verilemediği için Turyol'a bağlı tekneler de seferlere çıkamayınca günde 50 bin yolcuyla 3 bin aracın yararlandığı deniz ulaşımı kelimenin tam anlamıyla çöktü. Sabah ve akşam işe gidiş gelişlerde vapuru tercih eden vatandaşlar otobüslerden ve seferlerde aksamaların yaşandığı İZBAN'dan umduğu verimi alamayınca özel araçları ile işe gidip gelmeyi tercih etti. Durum böyle olunca tramvay ve altyapı çalışmaları nedeniyle zaten sıkıntılı olan kent merkezinde araç trafiği içinden çıkılmaz hal aldı. Öte yandan grevin ikinci gününde de taraflar arasında anlaşma sağlanamadı. İzmir Sendika üyelerinin iskelelerdeki bekleyişi sürerken İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden toplu iş sözleşmesini işçiler adına yürüten Türkiye Denizcilik Sendikası'nı kızdıran hamle geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı'na başvuruda bulunarak Bakanlar Kurulu Kararı ile grevin iki ay süreyle ertelenmesini talep etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin grevin ertelenmesi için başvuruda bulunması sendikanın tepkisine neden oldu. Büyükşehir'in grevin ertelenmesine ilişkin yaptığı başvuruyu Egeli Sabah'tan öğrenen TDS Genel Başkanı Hasan Pekdemir, Büyükşehir'in grevi erteleme çabalarının yanlış bulduklarını söyledi.

İLK DEFA GREVE GİTTİK
Pekdemir, "Bizim amacımız bağcıyı dövmek değil. Bizim amacımız üzüm yemek. İzmir Büyükşehir, grevi ertelemeye çalışmak yerine çalışanların haklı taleplerine kulak versin. Biz öyle her sorunun çözümünü sokakta arayan, eylem yapan bir sendika değiliz. 66 yıllık tarihimizde ilk defa greve başvurduk. Daha doğrusu başvurmak zorunda kaldık, bırakıldık. Açıkçası Büyükşehir tarafından sokağa itildik. Kara personeline kamu protokolünün altında ücret artışı teklifinde bulunup grevin ertelenmesi yoluna gitmesi her fırsatta sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir belediye başkanına yakışan bir tutum ve davranış değildir" diye konuştu. Sendika olarak yasalardan doğan meşru haklarını kullandıklarını hatırlatan Pekdemir; "Biz meşru hakkımız olan grev hakkımızı kullanmak istiyoruz. Bizler toplu sözleşmenin taleplerimiz doğrultusunda hayırlısı ile sonuçlandırılmasını talep ediyoruz. Erteleme girişimini de kesinlikle doğru bulmuyoruz. Büyükşehir böyle bir girişim başlatacağına çalışanlarının haklı taleplerine kulak versin" diye konuştu.

TRAFİK KİLİTLENDİ
Öte yandan vapurların çalışmaması her gün işten eve evden işe giden 50 bin İzmirlinin çoğunun özel araçları ile trafiğe çıkması kent içi trafiği de olumsuz yönde etkiledi. Deniz ulaşımındaki greve bir de Büyükşehir'in kent merkezinde yaptığı tramvay hattı döşeme ve alt yapı çalışmaları nedeniyle kazılan yollar eklenince trafik resmen kilit hale dönüştü. Kentin ana arterlerinde araçlar uzun kuyruklar oluştururken çok sayıda vatandaş trafikte yaşanan keşmekeş nedeniyle işine gecikmeli ulaşabildi.
BİZE ULAŞIN