Pahalı grev!

İZDENİZ’deki grev 3. gününde de devam etti. Deniz ulaşımının kullanılmaması İzmir trafiğini arap saçına döndürdü. Grev nedeniyle İZDENİZ’in 3 günlük zararının 600 bin lirayı bulduğu öğrenildi

Pahalı grev!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait İZDENİZ A.Ş'de grev 4. gününe girdi. Grev nedeniyle deniz ulaşımının tamamen durması her gün evden işe işten eve vapurla gidip gelen 50 bine yakın İzmirliyi vurdu. Grevin dördüncü gününde de taraflar arasında anlaşma sağlanamazken grevin İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin deniz ulaşımından sorumlu şirketi İZDENİZ'deki mali faturası da yavaş yavaş belli olmaya başladı. Kent içi trafik kilitlenme noktasına gelirken günlük 50 bin yolcu ve 3 bin araç taşıyan İZDENİZ'in 3 günlük zararının da yaklaşık 600 bin lirayı bulduğu öğrenildi. Türkiye Denizciler Sendikası Mali İşler Genel Sekreteri ve Toplu iş Sözleşmesi sorumlusu Cevahittin Yeşiltaş grevin tek sorumlusunun Başkan Kocaoğlu olduğunu söyledi. Hiçbir zaman 66 yıldır greve çıkmayan bir sendikanın İzmir gibi bir kentte greve çıkmasından yana olmadıklarını belirten Yeşiltaş, "Ancak Sayın Aziz Kocaoğlu denize sıfır zam diyerek grevi istedi. Bugün grev varsa tek sorumlusu Aziz Kocaoğlu'dur. Biz şu anda belediyenin istediği toplu sözleşmeye imza atarsak yüzde 5'e imza atmış olacağız. Bizler ise yüzde 15 civarında bir zam talebi ile masaya oturduk. Biz sendika olarak 300 personel greve çıktık. Bu grev binlerce İzmirliyi ilgilendiriyor. İZDENİZ'de vapurların çalışmadığı her gün bilet gelirlerinden mahrum kalıyor. Biz zararın büyümesini istemiyoruz. Grevi masada çözmek istiyoruz. Görüşmelere açığız. Ancak bize görüşme talebi ile gelen yok" diye konuştu.

"SONUÇ ALAMADIK"
İşverenin anlaşmadan yana olmadığını iddia eden Yeşiltaş, istedikleri sözleşmeyi imzalayana kadar grevi devam ettireceklerini söyledi. Yeşiltaş, "İzmirli denizde grevin ne anlama geldiğini ilk gün anlayamadı. Ancak bugün herkes isyan eder durumda. Konak ile Alsancak arasını 2 saatte giden vatandaşlar grevin etkisini yeni görmeye başladı. Biz en başından bu yana yapıcı yaklaşım sergileyerek sorunu masada çözmek istedik. Maalesef bizim karşımıza gelen İzmirli bürokratlar görüşmeleri greve dayadı. Görüşmeler neticesinde bize denize sıfır zam dendi. Yani bizi denize döktüler. En az 20 kez masaya oturduk. Bir sonuç alamadık" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN