Görme engellinin alkışlanacak azmi

Görme engellinin alkışlanacak azmi

Manisalı 28 yaşındaki görme engelli Hülya Gül, hobi olarak başladığı bez bebekler ile geçimini sağlıyor. Sattığı bez bebekler ile gelir elde eden genç kız, azmiyle çevresine örnek oluyor

  • Egeli Sabah
  • Pazartesi 18.07.2017
Manisa'da yaşayan 28 yaşındaki Hülya Gül, 1989 yılında Bulgaristan'daki erken doğum sırasında görme yetisini kaybetti. 11 yaşına geldiğinde ailesi ile Türkiye'ye yerleşen genç kız, yeni hayatına merhaba dedi. Manisa'nın Yunusemre ilçesinde annesi ve kız kardeşiyle yaşayan Gül, azmiyle çevresine örnek oluyor. Aşık Veysel Görme Engelliler İlkokuluna kaydedilen ve Braille alfabesini sökmesinin ardından Kur'an-ı Kerim'i ezberleyen Gül, öğrendiği örgü sayesinde hobi olarak bez bebekler yapıyor. Görme engelli kıza, en büyük desteği her konuda yardımcı olan annesi veriyor.

ÖRGÜYÜ ANNESİ ÖĞRETTİ
Annesinin kendisine her konuda yardım ettiğini ve çok iyi bir öğretmen olduğunu anlatan Gül, "Örgüyü İzmir Aşık Veysel Görme Engelliler İlköğretim Okulunda öğretiyorlardı. Ben okulda bir türlü öğrenemedim. Bir kış günü anneme 'Bana bir şiş ve iplik ver, ben kendim başlayacağım' dedim. Uğraştım bir türlü yapamadım, annem bana gösteriyor ben yine beceremiyordum. Ertesi güne anca kavrayabildim. Daha sonra da halk eğitim merkezinde kursa gittim. Kim isterse ücretli yaptığımı belirtiyorum. Siparişleri yaparak kendi masraflarımı kendim çıkarmış oluyorum. Tek tip model yapıyorum. Sadece bebeklerin renkleri değişiyor. İnsanlar hangi renk istiyorsa ona göre bebek örüyorum. Renkleri bana annem söylüyor, iki renkli de yaptığımda annem bana hangi ipin hangi renk olduğunu söylüyor ama ben genelde tek renk yapmayı tercih ediyorum" dedi. Anne Zeynep Gül, "İyi ki böyle bir evlada sahibim. Türkiye'ye gelince ilk önce Kur'anı Kerim istedi. Başaramaz diye düşünüyorduk ancak hiç Türkçe bilmediği halde bir haftada harfleri ezberleyip Kur'an okumaya başladı" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN