Çeşme susuz kaldı

Çeşme susuz kaldı

Türkiye’nin turizm cenneti Çeşme, susuzlukla savaşmaya devam ediyor. Sularının sık sık kesilmesine isyan eden vatandaşlar, “Arkıt sabrımız kalmadı. Bir an önce bu sorunu çözün” diye konuştu

Türkiye'nin popüler turizm bölgelerinden Çeşme, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da susuzluk çekiyor. Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı döneminde yaşanan su kesintisinin birçok tatilciyi mağdur etmesinin ardından, Çeşme'de yaşayan esnaf su kesintilerini bu yıl daha da çok hisseder hale geldi. Daha önce barajdan su dağıtımı yetkisinin Çeşme Belediyesi'nden İzmir Büyükşehir'e geçmesinin ardından sorunun İZSU'daki teknik eleman yetersizliğinden kaynaklandığı öğrenildi. Ramazan Bayramı'nda yaşanan kesintinin suyun olmamasından kaynaklanmadığını dile getiren Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "İsale hatlarında sıkıntımız var. Onu kabul ediyoruz. Artan nüfus ve artan talebi taşıyamıyor. Yatırım yapılması gerekir. İZSU'nun da bu konuda çalışması var" açıklamasını yaptı.

VATANDAŞ ÖFKELİ
Yazın ortasında susuz kaldıklarını belirten esnaf ise sezonu taşıma suyu ile mi geçireceklerini merak ediyor. Vatandaşlar su sorunun giderek artmasına isyan ederek, "Bu kavurucu sıcaklarda Çeşme halkını susuz bırakmaya hakkınız yok" dedi. Çeşme sakinlerinden Ebru Koçyiğit, "2017 yılının yaz ayında yaşadığımız durum çok komik. Resmen su çilesi çekiyoruz. Çeşme Belediyesi'ni arıyoruz bizi ilgilendirmiyor diyor. İZSU'yu arıyoruz açıklama yapmıyor. Biz ise her gün suların kesilmesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Sen Türkiye'nin en güzel yerlerinde belediyecilik yapacaksın ama günümüz teknolojide hala su kesintileri yaşayacaksın. Yazık" dedi. Çeşme çarşısında esnaflık yapan Rıdvan Kadayıfçı, "Çeşme'nin suyu İZSU'ya geçince tatil beldemiz afalladı. Sular olduk olmadık zamanlarda kesilmeye başladı. Burada yaşayan halk çok etkileniyor. Son 1.5 aydır neredeyse her gün kesiliyor. 'Alt yapı yetersiz geliyor' diye açıklama yapıyorlar. Baraj dolu, Ildır'da olan su kuyusu dolu ama yetersiz geldiklerini söylüyorlar. Aslında burada 2 milyon kişiye yetecek su var. Çözüm taşıma suyu mu" diye konuştu.

"HİZMET İSTİYORUZ"
Esnaf İlter Etike ise ne Çeşme Belediyesi'nin ne İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin elini taşın altına koymadığını belirtti, "Belediye, su kesintilerini İzmir Büyükşehir'e bağlıyor. Fakat belediyenin yetki alanına giriyor. Eğer ekiplerle ilgili eksiklik varsa onları çoğaltacak olan Çeşme Belediyesi'dir. Turizm merkezinde böyle bir şeyin yaşanması çok kötü. 2 aydır bu problem var. Otellerin bazılarında 5 gün üst üste su kesintisi yaşanıyor. Hizmet istiyoruz" ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN