Grev çıkmaza giriyor

Grev çıkmaza giriyor

İZDENİZ’de 9 gündür devam eden grev için Büyükşehir adım atmıyor. TDS’ye bağlı işçiler ise kentin çeşitli noktalarındaki vapur iskelelerini terk etmeyerek kararlı bir şekilde grevlerine devam ediyor

  • Egeli Sabah
  • Perşembe 21.07.2017
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin deniz ulaşım şirketi İZDENİZ A.Ş ile Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden uzlaşma çıkmaması üzerine devam eden grevde 9. gün geride kaldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, grevi sonlandırmak için hiçbir girişimde bulunmazken işçiler grev kararının asıldığı vapur iskelelerini terk etmeyerek haklarını aramaya devam ediyor. Grev nedeniyle vapurlar çalışmadığı için günlük 210 bin lira zarar eden eden İZDENİZ'de grevin 9 günlük zararı ise dudak uçuklatıyor. Bugüne kadar 1 milyon 890 bin lira kamu zararının oluştuğu grevin ne zaman sona ereceği henüz bilinmiyor. Vatandaşlar deniz yolunu kullanamadığı için mağdur olmasına rağmen, grev yapan işçilere destek vermeye devam ediyor.

İSTANBUL'U ARATMIYOR
Her yıl okulların tatile girmesiyle birlikte trafikte yaşanan rahatlama bu yıl İzmir'de yaşanmadı. Özellikle Konak, trafik sıkışıklığının yaşandığı yerlerin başında geliyor. Kent merkezinde devam eden tramvay çalışmaları ve İZDENİZ'deki grev nedeniyle özel aracıyla seyahat eden vatandaşlar nedeniyle yaşanan trafik sıkışıklığı İstanbul'u aratmıyor. Özellikle Mustafa Kemal Sahil Bulvarı ve Alsancak'ta sadece sabah ve akşamları işe gidiş ve dönüş saatlerinde değil, gün boyunca yoğunluk yaşanıyor. Sürücüler, okulların kapanması ve İzmir'de yaşayanların bir bölümünün kent dışına tatile gitmesiyle trafiğin rahatlayacağını düşünürken, kabusu yaşadıklarını belirten vatandaşlar, "Sabah ve akşam Üçkuyular ile Alsancak arasını bir saatte aşamıyoruz. Bu durum hem iş hem de zaman kaybına neden oluyor" dedi.
BİZE ULAŞIN