Arıtma tesisleri çalışmıyor mu?

Seferihisar ve Narlıdere’de arıtma ile ilgili ciddi sorunların yaşandığını belirten AK Partili Doğan, Kocaoğlu’nu eleştirdi. Doğan, “Büyükşehir çağdışı hizmetleriyle turizme darbe vurmuştur” dedi

Arıtma tesisleri çalışmıyor mu?
İZSU'nun Seferihisar'da Akarca Koyu'na kanalizasyonu akıtması sonucu denizdeki değerler kirli çıkmış, plajdaki mavi bayrak da indirilmişti. Egeli Sabah'ın manşete taşıdığı konu sonrası, ortaya çıkan çevre skandalına AK Parti'den sert tepki geldi. Büyükşehir Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Akarca Koyu'ndaki mavi bayrak skandalı ve Narlıdere Güneybatı Atık Asu Arıtma Tesisi'nden yükselen pis kokular nedeniyle İZSU Genel Müdürlüğü ve Aziz Kocaoğlu'nu eleştiri yağmuruna tuttu. Doğan, arıtma tesislerinin çalışıp çalışmadığını sordu. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu sert çıkan Doğan, "İzmir, yerel idare tarafından ne yazık ki ihmal edilmektedir. Temel altyapı ve arıtma tesisi yatırımlarını dahi vaktinde tamamlayıp hizmete açamayan İZSU'nun içine düştüğü bu durum Seferihisar'da ve Narlıdere'de bir kez daha kendisini göstermiştir. Ortaya çıkan ihmaller zinciri nedeniyle güzide turizm cennetimizin Akarca Koyu bugün maalesef bölgede oturanlar tarafından 'Kokarca Koyu' olarak adlandırılmakta, ortaya çıkan tablo başta Seferihisar olmak üzere hepimizi üzmektedir. Arıtma tesisinden koya akıtılan pis sular nedeniyle plajımızdaki mavi bayrak iptal edilmiş, Büyükşehir'in başarısızlığı böylece tescillenmiştir. Bu sorumsuzluğun ve Seferihisar halkına karşı yapılan bu duyarsızlığın sorumlusu kimdir? Bir yanda milyonlarca liralık çevre yatırımları yapacaksınız, öbür yanda denize pislik boşaltacaksınız, bu nasıl bir tezattır? Bu nasıl bir vurdumduymazlıktır? Öve öve bitiremediğiniz arıtma tesislerini çalıştıramıyorsunuz" dedi.

KOKULAR KABUS OLDU
Son günlerde özellikle yazlık ilçelerde arıtma tesislerinin çalıştırılamadığına dikkat çeken Doğan, Büyükşehir'i turizme darbe vurduğunu dile getirdi ve şunları söyledi: "Övüne övüne bitiremediğiniz kredi notlarınız var ama bu kentte denize halen pislik akıyor. Dere yataklarına kireç dökerek beceriksizliğini örtbas edemezsiniz. Körfez'de yüzecektiniz ne oldu? Meles Çayı'nda dört yıldır ne yaptıysanız olmadı, harcanan onca para, sarf edilen tüm emekler boşa gitti. Meles'teki kötü koku artık Bornova'dan bile hissedilir oldu. Narlıdere arıtma tesisi gerektiği şekilde çalıştırılmadığından ötürü ilçe girişinde ortaya çıkan bu koku büyük şikâyetlere konu olmaktadır. İzmir'e böyle mi sahip çıkacaksınız? Çevremizi böyle mi koruyacaksınız?"
BİZE ULAŞIN