Balıkçılar meydanı zamanında bitmedi

Balıkçılar meydanı zamanında bitmedi

İzmir Büyükşehir, Kemeraltı’nda kuracağı balıkçılar meydanını eline yüzüne bulaştırdı. Bitmesi gereken tarih 28 Nisan olan, 3 aylık da ek süre verilen proje yine bitmedi. Esnafın mağduriyeti sürdü

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı Çarşısı'ndaki eski balık halinin bulunduğu kuracağı meydanı yine biteremedi. İnşaatın önünde teslim tarihi 28 Nisan 2017 yazan tabelada, inşaat bitmeyince yüklenici firmaya 3 ay daha verildi. Fakat öngörülen bu tarih de tutmadı. Uzun zamandır projenin hayata geçmesini bekleyen esnaf ise yine hayal kırıklığı yaşadı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı'nda, altı balık hali olan 'Taşçılar İçi Katlı Otoparkı'nı 2012 yılı Haziran ayında yıktı. Yıkılan alana 'Balıkçılar Meydanı' yapılacağı açıklandı. Yeni proje hazırlanmadan gerçekleştirilen yıkım, bir takım sıkıntıları da beraberinde getirdi. Projenin çizilmesi, ardından da Kemeraltı Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamında İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca onaylanması 3 yılı buldu. Yıkılan otoparkın yerine uzun süre bir şey yapılmaması zaten park yeri açısından sıkıntılı olan tarihi çarşının daha da içinden çıkılmaz bir hal almasına neden oldu.
Bu sıkıntılara bir de etrafı tel örgülerle çevrili alanın çöplüğe dönüşmesi eklenince tarihi çarşının kalbi olarak anılan bölge kelimenin tam anlamıyla mezbeleliğe dönüştü. 4 yılı aşkın bir sürenin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi, 21 Mart 2016'da, içinde balık satış birimleri, balık pişiricileri ve restoranların bulunacağı yeni meydan projesinin ihalesi gerçekleştirdi. İhaleyi 6 milyon 105 bin lira bedelle Hazar-Tek İnşaat ve Yapı Proje San. Ticaret Limited Şirketi kazandı. 29 Nisan 2016'da yapım çalışmasına başlanan meydan projesinin 365 günde tamamlanması öngörüldü. İşin yapım süresi 28 Nisan 2017'de sona erdi. Fakat yüklenici firma öngörülen sürede işi tamamlayamadı.SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Büyükşehir, yüklenici firmaya eksik imalatları tamamlaması için 3 ay ek süre verdi. 26 Temmuz 2017'de dolacak olan sürenin bitimine sayılı gün kala işin büyük bölümünün halen daha tamamlanamamış olması skandal olarak nitelendirildi. Şimdi tüm gözler İzmir Büyükşehir Belediyesine çevrildi. Yüklenici 26 Temmuz'da işi neden süresinde tamamlayamadığını belirten raporla birlikte Büyükşehir'e başvuracak ve ikinci kez ek süre talebinde bulunacak. Firma ayrıca Büyükşehir'e eksik imalatların tamamlanmasına ilişkin iş takvimi de sunacak. Büyükşehir yüklenici firmanın süre uzatımına ilişkin gerekçelerini inceleyecek. Ya ikinci kez ek süre verecek ya da işi tamamlayamadığı her gün için yüklenici firmaya imzalanan sözleşme uyarınca para cezası kesecek.
BİZE ULAŞIN