“Grevi bitirecek olan Kocaoğlu’dur”

“Grevi bitirecek olan Kocaoğlu’dur”

  • Egeli Sabah
  • Pazartesi 24.07.2017
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZDENİZ A.Ş. ile Türk-İş'e bağlı Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) arasındaki toplu sözleşmede yaşanan anlaşmazlık nedeniyle 11 Temmuz'da greve çıkıldı. Sendika, kara ve deniz çalışanları için TÜRK-İŞ'in hükümet ile anlaştığı yüzde 12,5 zamma yakın bir taleple masaya otururken Büyükşehir Belediyesi, kara çalışanları için yüzde 9, deniz çalışanları için yüzde 0'lık zamda ısrarcılığını sürdürüyor.
Binlerce vatandaşın kullandığı vapur hatlarının durması sebebiyle vatandaşların ulaşımı için İZBAN, en önemli seçenek oldu. Arabalı feribot seferlerinin grev sebebiyle çalışmaması ise trafiği ciddi anlamda etkiledi. Binlerce aracın kullandığı feribotların da durması ve araçların karayolunu kullanmak zorunda kalması nedeniyle yoğun trafik devam ediyor. Özellikle iş çıkışları insanların evlerine varması 2 saati buluyor.
Türkiye Denizcilik Sendikası Genel Mali Sekreteri Cevahittin Yeşiltaş grevin 14'üncü gününde önemli açıklamalarda bulundu. Yeşiltaş, "Şu an itibariyle hiçbir iletişim yok. Biz görüşüyoruz diyorlar ya, bunlar yalan. Biz onlarla masaya hiç gelmedik. Arkadaşımız nöbet bekliyor, biz greve devam ediyoruz. Bunun sonucunu Aziz Kocaoğlu düşünecek. Ya gemileri satacak, 550 milyona aldığı gemiyi 50 milyona satacak belediyeyi 500 milyon zarara götürecek ya da bu işi masada bitirecek. Bu durumu bitirecek olan Aziz Kocaoğlu'dur, biz değiliz" dedi.
BİZE ULAŞIN