İzmir aşığıyım

İzmir aşığıyım

Dünyaca ünlü sanatçı Della Miles, Türkiye’deki konserlerine kaldığı yerden devam ediyor. İzmir’e ayrı bir sempati duyan Miles, “ Seyircinin atmosferi harika. Burası benim ikinci evim gibi oldu” dedi

Uzun yıllar Michael Jackson ve Whitney Houston başta olmak üzere birçok ünlü sanatçının vokalistliğini yapan ABD'li sanatçı Della Miles Türkiye'de konserler vermeye devam ediyor. Whitney Houston'ın, 'I Will Always Love You' şarkısını kendisinden daha iyi seslendirdiğini ifade ettiği Amerikalı şarkıcı Della Miles mütevazi kişiliği ve muhteşem sesi ile Türk dinleyicilerin gönlünde de taht kurmayı başardı. Bizler de Della Miles ile Sabah Egeli okuyucuları için bir araya geldik. Della Miles ile sohbet ederken onun içtenliğinden, sakinliğinden ve enerjisinden etkilenmemek mümkün değil. Söyleşi esnasında söylediği tek bir cümle beni çok etkiledi: Birçok sanatçı ortalıkta tanrı gibi geziyor fakat asıl olan onlara bu yeteneğin tanrı tarafından verildiği unutuyorlar...

İnanılmaz büyük isimlerle çalışmışsınız. Micheal Jackson ve Whitney Houston gibi. Bu büyük sanatçılardan aldığınız öğretiler neler oldu?
- Onlarla çalışmış olmak benim hayatımda büyük bir şans. Bana çok şey öğrettiler. Öncelikle disiplinli olmayı... Onlarla çalışmaya çok genç yaşta başladım. Nasıl profesyonel olabileceğimi, kendimi nasıl taşımam gerektiğini, hem sahnede hem de sahne dışında kendimi nasıl sunmam gerektiğini onlardan öğrendim.

Kaprisliler miydi?
- Evet, tabi ki. Kesinlikle çok sert kuralları vardı. Özellikle Whitney, aslında çok tatlı bir insandı fakat konu müzik olunca çok disiplinli biri oluyordu.

Ne zaman Türkiye'ye gelseniz, mutlaka İzmir'e de uğruyorsunuz.
- Evet, burada arkadaşlarım var, O yüzden İzmir'e geliyorum.

Peki, İzmir ve Türk izleyicisini nasıl buluyorsunuz?
- İzmir'i çok daha enerjik ve duygusal buldum, İzmir açık ve seyircisinin sevgisini hissedebiliyorsunuz. Burada verdiğimiz konserler gerçekten harikaydı, konsere gelenler kalpleriyle dinlediler, onların kalplerini hissedebilirdiniz, nabzı hissedebilirdiniz. Son çıktığım İzmir konserinde adeta bütün bina titredi. Burası benim ikinci bir evim gibi oldu.

Sizin müthiş bir enerjiniz var. Bu enerjiyi nereden alıyorsunuz?
- Aile... Ailemden alıyorum. Ben büyük bir Afrikan- Amerikan ailesinden geliyorum ve büyüdüğüm kültür Türk ailesi kültürüne benzer bir kültür. Biz de birbirimizi sizin gibi destekleriz.

Kardeşler arasında veya diğer aile bireylerinden müzikle uğraşan var mı?
- Benim ortanca kız kardeşim çok iyi bir şarkıcıdır. Erkek kardeşim de şarkı söylerdi, kendisi vefat etti. Ama her şey benim annem ve babamla başladı. Annem hep şarkı söylerdi, 83 yaşında ve hala söylüyor.

Babanız da müzisyen sanırım, Jazz müzisyeni diye okudum ben..
- Babam müzisyen ama müziğin okulunu okumadı. Kalbinden, içinden gelerek yapıyordu müziğini..

Üniversitede farklı bir alanda eğitim görmüşsünüz?
- Eğitimim psikolojide hukuk (gülerek)... Tamamen birbirinden farklı alanlar. Ama müzik benim hayatımda 3 yaşımdan beri var. Eğer tekrardan bir seçim yapmak zorunda olsaydım yine aynısı yapardım.

Bazı insanlar sanki dünyaya tek bir işi yapmak için gelmişler gibi. Sizin enerjinizde bu şekilde yayılıyor...
- Bilmiyorum ama müzik benim için çok büyük bir keyif. Tanrıya şükrediyorum çünkü bu sonradan öğrenilecek bir şey değil, bu tanrıdan bir hediye.

Türk müzisyenlerle çalışmak nasıl?
- Ben Türk, Amerikan ve hatta Alman müzisyenlerle çalıştım. Aslında müzisyenlerin birbirinden farkı yerine benzerliklerinden bahsetmek lazım. Dünyanın her yerinde müzisyen müzisyendir ve hepsi aynı şekilde düşünürler, bizler hep aynı şekilde düşünürüz. Hepimizin aynı amaçları, aynı vizyonu vardır. İyi müzik yapmak...

Anadolu'ya ait türküler var. Bu topraklara ait otantik bir çalışma yapmayı düşündünüz mü? Var mı öyle bir çalışmanız? Çünkü dünya çapında bir sessiniz ve bu topraklarda çok fazla kullanılmamış ezgi ve materyal var...
- Çok mutlu olurum eğer doğru yapımcı ile yapılırsa ve benim gibi çok farklı bir müzik geçmişi olan birine bu müzik kültürü öğretilirse ben de gerçekten harika bir proje olabileceğini düşünüyorum. Ben böyle bir şey yapmaktan onur duyarım belki de siz bu konuyu yazdığınızda bir yapımcı bu yazıyı görür ve bana böyle bir teklifle gelir...
BİZE ULAŞIN