Kurbanlık fiyatları bu yıl cep yakacak

Kurbanlık fiyatları bu yıl cep yakacak

Kurban Bayramı için geri sayım başladı. 1 Eylül'de kutlanacak olan bayram öncesinde hayvan piyasası hareketlendi. Geçen yıl 800-900 lira bandında olan kurban hisse fiyatlarının bu yıl en az bin lira olması bekleniyor. Büyükbaş hayvanların ise büyüklüklerine göre 8 bin liradan başlayacağı belirtiliyor.
Kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre artığını belirten Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, "İnsanlar yetiştirdikleri hayvanları kurbanda pahalı olacak diye şimdi satmıyor. Fiyatlar yükselecek. Fiyatlar kurbanda cep yakacak. Eğer dışarıdan hayvan bulup kurban zamanı getirmezse fiyatlar artacak. Küçükbaş kurbanlıklar bu yıl bin liranın üzerine kesin çıkar, altında bulunmaz. Şu anda bile küçükbaş hayvanlar 750-800 liraya mal oluyor. Bayramda 900-1500 TL arasında olmasını bekliyoruz. Büyükbaş kurbanlıklar ise büyüklüklerine göre 8-10 bin liradan başlıyor" diye konuştu.
Bakanlık tarafından dişi düve kesimine yasak getirildiği ve kurbanlık olarak izin verilmeyeceği açıklamasında bulunduğunu kaydeden Girgin, dişi düve kesiminin zaten yasak olduğunu, ancak yeniden gündeme getirilmesinin caydırıcı olacağını ifade etti.
BİZE ULAŞIN