Üç boyutlu gezi!

Üç boyutlu gezi!

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin genç mühendisleri, “Hellomaps” adını verdikleri bir sanal seyahat oyunu tasarladı. Uygulama; İstanbul, İzmir gibi büyük şehirleri 3 boyutlu harita ile keşfetme imkanı sağlıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencileri Alpin Türkoğlu ile Merve Yemenli, Doç. Dr. Adil Alpkoçak danışmanlığında "Hellomaps" adını verdikleri bir sanal seyahat oyunu geliştirdi. Android telefonlar üzerinde 3 boyutlu görsel gerçeklik ile kullanıcıların etkileşim kurmasına olanak sağlayan uygulama, İzmir ve İstanbul gibi bazı bölgelerin de gezilebilmesini sağlıyor.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
DEÜ Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencileri Alpin Türkoğlu ile Merve Yemenli'nin bitirme projesi olan "Hellomaps" adlı uygulama Android işlemcili telefonlara indirilerek kullanılabiliyor. Android telefonlar üzerinde görsel gerçeklik ile boyutlu şehir gezintisi sağlayan uygulamanın danışmanlığını ise Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Adil Alpkoçak yaptı. Proje GBYF-2017 (Genç Beyinler Yeni Fikirler) yarışması Oyun-Eğlence kategorisinde ikincilik ve DEÜ Mühendislik Fakültesi Proje yarışmasında ise üçüncülük ödülü aldı. Kullanıcıların etkileşim kurmasına olanak sağlayan oyun, kullanıcıların gerçek dünyayı keşfetmelerini, hareket edip sanal olarak seyahat etmelerini sağlamayı amaçlıyor. Oyun, bu amaçları gerçekleştirebilmek için Google Streetview görüntüleri Unity3D oyun motoruna entegre edildi. Bunun yanında, kullanıcıların, 3D harita üzerinde yaratılmış olan istedikleri yerleri keşfedebilmeleri de sağlandı.
Üç boyutlu sanal gerçeklik uygulaması olan HelloMaps, Google'un cep telefonlarının gözlük gibi takılarak, üç boyutlu görüntü izlenimi veren CardBoard sistemi ile de tam uyumlu. Ayrıca, HelloMaps, oyuncuların hareketlerini Android cep telefonları üzerine entegre edilmiş olan sensörler aracılığıyla yürüyüşlerini algılayarak gerçekleştiriyor. Bu yolla oyuncular, gerçek görüntülerle oluşturulan üç boyutlu sanal ortamda, diğerlerinin fiziksel olarak kendi yerinde sayarak yürümeleriyle hareket edebiliyor.
Photon Network ile kullanıcıların ortama multiplayer bağlanmasını da destekleyen uygulama, oyunculara oluşturulan ortamda seyahatlerini gerçekleştirirken, hem hareket etmelerini, hem de birbirleriyle etkileşim kurmalarını sağlıyor. Genç mühendisler kullanımda olan uygulamayı geliştirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.
BİZE ULAŞIN