Cam çocuk Zümra madalyaları topluyor

Cam çocuk Zümra madalyaları topluyor

Manisa’da yaşayan cam kemik hastası 13 yaşındaki Zümra, hastalığına rağmen dünyaya kafa tutuyor. 4 yıl önce yüzmeye başlayan Zümra, azmi sayesinde şampiyonalarda madalyaları topluyor

  • Egeli Sabah
  • Pazar 30.07.2017
Manisa'da yaşayan cam kemik hastası olan 42 yaşındaki Mine Susuz, 5 aylık hamileyken bebeğinin de cam kemik hastası olarak dünyaya geleceğini öğrendi. Kızının doğumunun ardından anne-kız zorluklara birlikte göğüs gerdi. Hastalığı nedeniyle dış dünyadan uzak kalarak evden mümkün oldukça çıkmayan anne Mine Susuz, kızının aynı kaderi yaşamaması ve sosyalleşmesi için kızını 9 yaşındayken yüzme sporuyla tanıştırdı. Yüzde 96 engelli olan cam kemik hastası 13 yaşındaki Zümra Susuz, yaşama azmiyle herkese örnek oldu. Yüzerek kasları gelişen Zümra, engellilerin yarışabildiği turnuvalara katılmaya başladı. girdiği bir çok şampiyonada derece elde eden genç kız, hastalığına rağlen 3 altın, 3 gümüş ve 3 bronz madalya kazandı.

BOYU 6 CM UZADI
Yürüyemediği için tekerlekli sandalyeye mahkum olan genç kız, yüzme sporu ve fizik tedavilerin ardından ayağa kalkabilmek için çabalıyor. Hastalık sürecinin spora başlamasının ardıdan yavaşladığını belirten anne Mine Susuz, "Kızımın, karşıdan bana koşarak gelmesini çok isterdim. İkimiz birlikte kolay kolay bir yere gidemiyoruz. Şu an tek hayalim kızımın tekrar yürüyebilmesi" dedi. Zümra Aynurlu, "Suda özgürlüğüme kavuştum. Kimse engelini bahane etmesin. Gerçekten bir şeyler yapmak isterseniz engeliniz ne olursa olsun başarırsınız" dedi. Zümra'nın yüzmeye başlamasının ardından 6 santim boyunun uzadığını belirten yüzme eğitmeni Şule Şenyoğurtçu Dalyan ise, "Kasları geliştiği için kırılmaları azaldı. Sıkıntılarını burada üstünden attı" dedi.
BİZE ULAŞIN