Tuvalet kağıdını bile ödeyememiş

Karşıyaka Belediyesi, 40 firmaya yaklaşık 12 milyon liraya yakın borcunu ödeyemedi. Başkan Akpınar, belediyeye dava açan firmaların alımlarını durdurarak skandal bir karara imza attı

Tuvalet kağıdını bile ödeyememiş
AK Parti Yerel Yönetimlerden sorumlu İzmir İl Başkanı Yardımcısı Hüsnü Boztepe, Karşıya Belediyesi'nin mal veya hizmet alımı yaptığı 40 farklı firmaya toplam 11 milyon 878 liralık borcunu ödemediği için icralık olduğunu ortaya çıkardı. Karşıyaka Belediyesi'nin 40 firmadan mal ve hizmet alımı yaptığını ancak 11 milyon 878 bin liralık toplam borcu ödemediğini söyleyen Boztepe, yaşanan skandalı belgeleriyle de kanıtladı. Ödenmeyen borçlar arasında 5 bin 426 liralık tuvalet kağıdı ücreti dikkat çekti. 12 milyon liraya yakın borcunu ödemeyen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, birim müdürlerine gönderdiği resmi yazıda, "Belediyemizin çeşitli birimleri tarafından yapılan mal, hizmet ve yatırım harcamalarına ilişkin firmalar tarafından belediyemize haciz işlemleri uygulanmaktadır. Bu durum nakit akışına ilişkin para politikalarımızı olumsuz etkilediği gibi icra, vekalet ve faiz öde- meleri nedeniyle bütçemize önemli bir ölçüde yük getirmektedir. Bu nedenle ekte gönderilen kurum ve kuruluşlardan herhangi bir alım yapılmaması konusunda gerekli özen ve dikkatin gösterilmesini rica ederim" dedi.

KENDİNE GEL BAŞKAN
Başkan Akpınar'ın belediyeyi, Kamu İhale Kurumu (KİK) gibi firmalara ihale cezası uygulaması duyanları hem şaşırttı hem de güldürdü. AK Partili Hüsnü Boztepe, "Kendine gel başkan. Karşıyaka'nın geçmişini çaldın, Şimdi de Karşıyaka'nın geleceğini çalıyorsun. Hiç gereği olmamasına ve bu kadar borca rağmen ilçemizin sembolü olan anıt yıkılıp yerine yenisi çok yüksek bir bedelle yapılıyor. Bu yönetim anlayışıyla belediye her geçen gün daha çok borç batağına saplanıyor" dedi.

?KAMU ZARARI OLUŞTU
İçişleri Bakanlığı'na ve Cumhuriyet savcılarına suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Boztepe, "Belediye ihalelerinde kimden mal ve hizmet alımı yapılmasını Başkan Akpınar nasıl belirleyebilir. Firmalar resmi hak edişlerini tamamlamış, ancak herhangi bir ödeme yapılmadığından belediyeyi icraya verme zorunluluğunda kalmışlar. Başkan çeşitli bahanelerle bu firmaların ihaleye girmesi yasakladı. Firmalara hak edişlerinin ödenmemesi; alacakların ödenmediği için bundan dolayı da icralık olunması ve belediyenin zarara uğratılması da belediye başkanın suçudur" dedi.
BİZE ULAŞIN