Salih ilik Mehmet yardım bekliyor

Trombosit eksikliği saptanan Salih bebek için 16 aydır uygun ilik aranıyor. Solunum cihazı ile yaşayan 9 yaşındaki SMA hastası Mehmet, tedavisi için gerekli ilacın temini için yardım bekliyor

Salih ilik Mehmet yardım bekliyor
İzmir'de Yasin ve İlknur Koçyiğit çiftinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Salih bebek, hayata tutunabilmek için 16 aydır uygun donör bekliyor. Salih bebeğe doğumundan 15 gün sonra işitme ve tarama testi için götürüldüğü hastanede trombosit eksikliği nedeniyle ortaya çıkan "amegakaryositik trombositopeni" teşhisi konuldu. 17 gün boyunca tedavi altına alınan Salih bebek için daha sonra ilik arama çalışmaları başladı. Bu süreçte aileden ve akrabalardan birçok kişi kök hücre bağışçısı olurken Salih bebeğe uygun ilik bulunamadı. Koçyiğit çifti, 16 aydan bu yana uygun donörün bulunması için çaba sarfediyor. Fransa, Almanya, Danimarka ve Türkiye'den bağışçılar bize ulaştı ancak bunlar arasında uygun donör bulunamadı. Daha çok kişiye ulaşıp daha fazla donör bulmamız gerekiyor. Bizim 16 aydır gecemiz gündüzümüz birbirine karıştı. Çok zor durumlar yaşıyoruz, hayırsever vatandaşlarımıza sesleniyorum çocuğuma ilik versinler ki Salih bebekler ölmesin, hayata tutunsun" dedi. Anne İlknur Koçyiğit ise, "Her anne gibi bende çocuğumun sağlıklı olmasını istiyorum. Çocuğum yürüyemiyor, desteksiz oturamıyor. Duyarlı kişilerden Allah rızası için yardım bekliyoruz. Çocuğumun sağlıklı olmasını istiyorum, yaşıtlarının yürüdüğünü görüyorum üzülüyorum" dedi.

750 BİN DOLAR GEREKİYOR
Denizli'de 9 yıl önce ilk çocuklarını kucaklarına almanın mutluluğunu yaşayan Kayhan ailesi, bebekleri Mehmet Hasan Kayhan'ın SMA hastası olduğunu öğrendi. Doğduğundan itibaren hareket edemeyen SMA hastası Kayhan, 2014 yılında hastalığa bağlı solunum yetmezliği ve beslenme zorluğu sebebiyle Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde 2 ameliyat birden geçirdi. Geçirdiği ameliyatla boğazına solunum cihazı takılan Kayhan'ın midesine de hortum takıldı. Pamukkale İlçesi'nin Sevindik Mahallesi'nde yatağa bağımlı yaşayan ve oğlu Mehmet Hasan Kayhan ile ilgilenen anne Gülhan Kayhan, 2015 yılında, demircilik ve kaynak işiyle uğraşan eşi Halil Kayhan'ı da kaybetmenin acısını yaşadı. Tüm yük omuzlarına binen anne Kayhan, tek başına oğlunun sağlığına kavuşması için mücadele ediyor. Solunum cihazıyla yaşamını sürdüren ve Beşiktaş taraftarı olan Mehmet Hasan Kayhan, ABD'de üretilen 750 bin dolar değerindeki Spinraza isimli ilaçla tedavisinin yapılmasını bekliyor.

DOKTOR OLMAK İSTİYOR
Tedavi olarak yaşıtları gibi koşup oynamak istediğini belirten Mehmet Hasan Kayhan, "Hayalim doktor olmak. Çünkü doktorlar insanları iyileştiriyor. Yatağa bağımlı olarak yaşıyorum. Her gün televizyon izlemekten sıkıldım. Artık dışarıya çıkıp dolaşmak istiyorum" dedi. eşini geçtiğimiz yıl kaybettiğini ve oğluna baktığı için çalışamadığını belirten anne Gülhan Kayhan, "Evde bakım maaşı olan 900 lirayla geçinmeye çalışıyoruz. 5 aydır da ev kirasını ödeyemedik. Oğlumun tedavisi için gereken 'Spinraza' isimli ilacı alabilmemiz için 750 bin dolar lazım. Sigortamız bile yok. Devletten yardım istiyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ve Başbakan Binali Yıldırım'dan yardım istiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN