Hizmet yapmıyor yapanı engelliyor

CHP’li Pekdaş’ın Bakanlığın Tepecik Hastanesi’ne yapacağı yatırımın önünü kesmesi tepki topladı. AK Partili Yıldırım, “Hem yatırım yapmıyor, yapana da mani oluyor. Bu tutum kabul edilemez” dedi

Hizmet yapmıyor yapanı engelliyor
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın, Sağlık Bakanlığı'nın Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin (EAH) yerine yapacağı dev sağlık kompleksine engel olması tepki çekti. AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım, "Konak'ın tarihine en başarısız belediye başkanı olarak geçecek. Kendisi yapmadığı gibi yapılanları da engellemeye çalışıyor. Böyle bir projede, yatırımda siyasi hesap yapılamaz. Yapanlara da İzmirliler gereken cevabı verir" dedi. Sağlık Bakanlığı, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni dev sağlık kompleksine dönüştürmek için harekete geçti. Hastanenin karşısındaki askeri arazi, bakanlığa devredildi. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, arazinin imar planlarında askeri alandan çıkarılarak sağlık alanı olarak revize edilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne başvuru yaptı. 2016 yılında hazırlanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı Büyükşehir Meclisi'nde onaylandı. Konak Belediyesi de 1/1000 ölçekli imar planını hazırladı. Fakat Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın imar planının değişmesi için başvuran bakanlığa, projeyle ilgili olmayan 160 parselin kamulaştırılması şartını getirince yatırımın önü tıkandı. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden sorumlu Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, imar planına itiraz etti. Fakat bu itiraz da Konak Belediye Meclisi'nce kabul edilmedi.

TEK BİR ESERİ YOK
AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım, Konak Belediyesi'nin projeyi yokuşa sürmesine sert tepki gösterdi. Başkan Pekdaş'ın Konak tarihinin en başarısız belediye başkanı olarak tarihe geçeceğini ifade eden Yıldırım, "Yaptığı tek bir faydalı iş yok. Konak'ın 3.5 yılı boşuna geçti. Ortada tek bir eser, proje yok. Kendisi yapmadığı gibi yapılanları da engellemeye çalışıyor. İşte onlardan birisi de hastane ek bina yatırımı. Binlerce insanın faydalanacağı projeyi gereksiz bahanelerle yaptırmamaya çalışıyor. Böyle bir tutum olamaz. Kendisine defalarca çağrıda bulundum. Konak'ın, İzmir'in, İzmirlinin faydasına olan konularda 'gelin birlikte hareket edelim' dedim. 'Belediye de yapsa, hükümetimiz de yapsa milletin, vatandaşın faydasına olan projelerde işbirliği içinde olalım, güçümüzü birleştirelim' dedim. Ama çağrılarım ne yazık ki karşılık bulmadı" dedi. Hastane ek binasının engellenmesinin tam bir skandal olduğunu ifade eden Yıldırım, "Sağlık hizmeti her şeyin önünde gelir. Böyle bir projede siyasi hesap yapılamaz. Yapanlara da İzmirliler gereken cevabı verir" diye konuştu.

PROJENİN ÖNÜNÜ KESTİ
Konak Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Sait Başdaş ise, "Belediyenin isteği çok ciddi maliyet. İl müdürlüğümüz sadece tesis yapılacak parselleri kamulaştırmak istiyor. Burada yıllardır ek bir sağlık tesisi kazandırmak için çalışan bakanlığın önü kesiliyor" dedi.
BİZE ULAŞIN