Kabak çekirdeği hayatını kararttı

Manisa’da 3 yıl önce yediği kabak çekirdeği nefes borusuna kaçan 5 yaşındaki minik Beyza, nefessiz kalınca felç oldu. Beyza yatağa bağımlı yaşarken ailesi ise kızlarının tedavisi için yardım istiyor

Kabak çekirdeği hayatını kararttı
Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yaşayan Gürcan ailesinin minik kızları Beyza, 3 yıl önce henüz 26 aylıkken anneannesi ile birlikte parkta oynadığı sırada yemeye çalıştığı bir kabak çekirdeğinin boğazına takılması sonucu uzun süre nefessiz kalarak beyin felci geçirdi. Bugün 5 yaşında olan minik Beyza, son 3 yılını serabrel palsi rahatsızlığıyla yatağa ve cihazlara bağlı olarak geçiriyor. Karnından beslenen ve solunum yapabilmesi için trakeostomi takılan minik Beyza'nın yeniden eski sağlığına kavuşabilmesi için bütün birikimlerini harcayan ailesi ise artık masraflara yetişemez duruma geldi. Kızlarında enfeksiyon riski olduğu için fizik tedavi merkezlerine gidemediklerini ve evde bire bir fizik tedavi uygulanmasıgerektiğini anlatan aile, bu uygulamanın pahalı olması nedeniyle karşılayamaz duruma geldiklerinden dolayı Sağlık Bakanlığı'ndan yardım istedi.

YETEMİYORUZ
Kızlarının sağlıklı günlerine dönmesi isteyen baba Mustafa Gürcan, "Beyza'nın boğazına kabak çekirdeği yapışmış. Hastaneye ex durumunda kaldırıldı. Hayata tekrar geri getirilmeye uğraşıldı. O da uzun sürdüğü için beyin hücreleri ölerek beyin felci oldu. 3 yıldır adeta cehennemi yaşıyoruz" dedi. Beyza'nın tedavisi nedeniyle maddi olarak zor günler geçirdiklerini belirten anne Fevziye Gürcan, "İlk iki yıl fizik tedavi aldırabildik ama son bir yıldır fizik tedavi aldıramıyoruz. Trakeostomimiz olduğu için ve ciğerimiz açık olduğundan dolayı enfeksiyon riskimiz çok yüksek. Bu sebeple herhangi bir fizik tedavi merkezi bizi kabul etmiyor. Şu an istediğimiz Beyza'nın yoğun bir şekilde fizik tedavi alması. Bu da ancak şu durumda ev ortamında olabiliyor. Biz de her aile gibi geçinip yaşamak zorundayız. Belli bir noktadan sonra da tıkanıp kalıyorsunuz. Sağlık Bakanlığı'nın evde fizik tedavi için yardımcı olmasını istiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN