Kocaoğlu’ndan eziyete davet

İzmir’in kent içindeki çalışmalar trafiği çileye dönüştürdü. ‘Arabaya binmeyin’ diyen Kocaoğlu çözümü, vatandaşları toplu ulaşıma yönlendirmekte buldu

Kocaoğlu’ndan eziyete davet
İzmir trafiği tarihin en sıkışık dönemini yaşıyor. Devam eden tramvay inşaatı, alt geçit inşaatı ve kıyı düzenlemesi çalışmaları hem Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda hem de İzmir'in kalbi sayılan Çankaya bölgesinde trafiği durma noktasına getirdi. Yaz aylarının en sıcak günleri yaşanırken kentin ana arterlerinin şantiyeye dönmesi, kısa mesafe olarak sayılabilecek Konak Meydanı'ndan alsancak'a kadar olan mesafenin bile yaklaşık 35-40 dakika arasında gidilmesine neden oldu. Vatandaşlar, özellikle sabah işe gidiş ve akşam eve dönüş yolunda normal zamanda orlama 45 dakika ile 1 saat arasında yolculuk süresinde evine ulaşırken, kentin şantiyeye dönmesi nedeniyle yolculuk süresi 2 saatin üzerine çıktı.

TRAFİĞE ÇIKMAYIN
Toplu ulaşımı kullanan vatandaşlar, sıcak havada normalden daha uzun süren yolculuklarda balık istifi halinde yolculuk eder hale geldi. Trafik çilesi yüzünden bir yerden bir yere gitmeye korkar hale gelen vatandaşlar, yerel yönetimden çözüm beklerken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tavsiyeleri ile şaşırttı. Yerel yönetim olarak planlı ve trafik akışına engel olmayacak şekilde çalışmaların yapılması gerekirken Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, trafik sıkışıklığının faturasını vatandaşa çıkardı. Özel aracıyla seyahat eden vatandaşların trafik sıkışıklığına neden olduğunu belirten Kocaoğlu, "4 milyon 250 bin kişilik kentte 'ben arabamla Kordon'a gideceğim, oturacağım, çay içeceğim, yemek yiyeceğim' derseniz, olmaz. Toplu taşımı kullanacaksınız, kent merkezine girmeden aracınızı otoparka bırakacaksınız. Eğer toplu taşımayı kullanmıyorsan, daha az parayla daha çabuk ve daha güvenli raylı sistemle gitmiyorsan trafik sıkışıklığını da yaşayacaksın, benzin parasını da vereceksin. O zaman toplu taşımayı kullan. Dünya böyle yapıyor. Hem büyük kentte yaşayayım ama kurallara da uymayayım, arabamla her yere gideyim. Dünyanın hiçbir yerinde böyle birşey yok" dedi.
BİZE ULAŞIN