CHP liderine bir tepki de esnaftan

CHP liderinin Alman basınına yaptığı ihanet gibi açıklamalara tepki artıyor. Çeşme’de hediyelik eşya satıcısı İlter Etike, “Kılıçdaroğlu, ‘Türkiye çok güvenli’ diyen Sneijder kadar olamamıştır” dedi

CHP liderine bir tepki de esnaftan
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Alman Focus Dergisi'ne, "Türkiye güvenli değil" demeci vermesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Türkiye'ye karşı bir algı yönetiminde olan Alman medyasının adeta ekmeğine yağ süren bu açıklamalar İzmir'deki turizmcilerin ardından, turistlere hizmet veren esnafı da ayağa kaldırdı. Ayrıca siyasiler ve sivil toplum kuruluşları da bu açıklamalara sert tepki gösterdi.

SORUMSUZ AÇIKLAMA
15 yıldır Çeşme çarşısında turistlere hediyelik eşya pazarlayan 32 yaşındaki İlter Etike, "Çeşme ülkemizin en önemli turizm ilçelerinden biri. Geçtiğimiz yaz meydana gelen hain darbe girişiminin ardından zor bir dönemden geçtik. Umudunu koruyan esnafın vaziyeti böyle iken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, böyle sorumsuzca açıklamalarda bulunarak büyük bir vebal almıştır. Kılıçdaroğlu 'Türkiye güvenli değil' diyerek akıl tutulması yaşamıştır. Fransa'ya transfer olan Sneijder bile her gittiği yerde ülkemizin ne kadar güvenli olduğunu söylerken, ne yazık ki aynı olguyu bir parti başkanının gösterememesi bizleri üzmüştür" dedi.
Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya da, "Kılıçdaroğlu'nun söylemleri turizmci ve esnafı zarara uğratmıştır. Türkiye'de terör bitmiş ve diğer ülkeler ne kadar güvenliyse burası da o kadar güvenli. Terör algısı bitsin derken Kılıçdaroğlu'nun konuşması ile çarşıdaki esnaf zarar görecek. İnşallah kötü bir durumla karşılaşmayız. Yoksa bunun hesabını kim nasıl verecek" dedi.
AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ da Kılıçdaroğlu'nun Türkiye aleyhine kullandığı ifadeleri üzüntü ve şaşkınlıkla karşıladığını ifade etti. Dağ, "Sayın Kılıçdaroğlu, vermiş olduğu röportajda Türkiye'nin güvensiz bir ülke olduğunu dile getirirken geçtiğimiz aylarda 24 gün boyunca yaklaşık 450 kilometreyi kendisi ve birçok vatandaşımız ile birlikte devletimizin sağladığı güven ortamı içerisinde yürüdüğünü kendisine hatırlatmak isteriz. İzmirli vatanını, milletini, ezanını sever. İzmir millidir ve gücünü milletten alır. Batı yayılmacılığını denize döktüğümüz şehir olan İzmir'in milletvekili olan bu şahıs ne yazık ki İzmir'in milliliğiyle bağdaşmayacak şekilde dış güçlerle beraber iş tutmaktadır" diye konuştu.
Kordon İş Adamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, "Sayın Kılıçdaroğlu gerçekleştirdiği adalet yürüyüşü ile bu ülkenin ne kadar adaletli ve huzurlu olduğunu kendine göstermiştir. Fakat Atarürk'ün kurduğu bu ülkeyi, başka ülkelerde güvensiz gibi göstermesi kabul edilemez. En başında turizmi baltalayacak olan bu sözlerle ne yapmaya çalıştığını kendi de bilmiyor. Bu söylemler onun için kara bir lekedir. Umarım çıkıp Türk milletinden özür diler" açıklamasını yaptı.
BİZE ULAŞIN