Devlet baba sahip çıktı

Manisa’da 3 yıl önce yediği kabak çekirdeğinin nefes borusuna kaçması sonucu nefessiz kalıp felç olan minik Beyza’ya devlet sahip çıktı. Beyza, Sağlık Bakanı’nın talimatı ile evde fizik tedavi görecek

Devlet baba sahip çıktı
Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yaşayan Gürcan ailesinin minik kızları Beyza, 3 yıl önce henüz 26 aylıkken anneannesi ile birlikte parkta oynadığı sırada yemeye çalıştığı bir kabak çekirdeğinin boğazına takılması sonucu uzun süre nefessiz kalarak beyin felci geçirdi. Bugün 5 yaşında olan minik Beyza, son 3 yılını serabrel palsi rahatsızlığıyla yatağa ve cihazlara bağlı olarak geçiriyor. Küçük kızın tedavisi için varını yoğunu harcayan ailesinin yardım çığlığına Sağlık Bakanlığı kulak verdi. Beyza'nın özel durumu nedeniyle enfeksiyon riskinin yüksek olmasından dolayı fizik tedavi merkezlerine, kızlarını tedavi için götüremeyen Gürcan ailesi, evde fizik tedavi için Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere kızlarına yardım edilmesini istemişti.

BAKAN TALİMAT VERDİ
Minik Beyza'nın durumunu ve Gürcan ailesinin yardım isteğini öğrenen Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, gerekenin yapılması için bizzat talimat verdi. Bakanlıktan gelen talimat üzerine Manisa İl Sağlık Müdürlüğü, harekete geçti. Evde yatağa bağımlı halde olan minik Beyza, ailesinin istediği gibi evde fizik tedavi görecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Manisa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ayhan Korkmaz, "Evde sağlık hizmeti kapsamında hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde planlamalarımızı yürütme gayretindeyiz. Beyza bebeğimiz parkta oyun oynarken boğazına kaçan bir kabak çekirdeğinin nefes borusunu tıkaması sebebiyle nefessiz kalarak beyin hücrelerinin ölümüne neden olmuş. Bu nedenle 3 yıldır yatağa bağımlı yaşıyor. Sağlık Bakanlığımız'ın talimatı üzerine Beyza bebeğimizi Manisa Devlet Hastanesi evde sağlık hizmeti ekibi ve fizyoterapistlerimiz ziyaret ederek fizik tedavisine başlamış bulunmaktayız. Beyza'nın fizik tedavilerine düzenli olarak devam edeceğiz" dedi.
BİZE ULAŞIN