Büyük Zafer Şuhut’ta başladı

Belediye Başkanı Recep Bozkurt, Şuhut halkının Büyük Taarruz’da cephe gerisinde ve cephe hatlarında canları pahasına görevler aldığını hatırlattı. Bozkurt, Gazi Mustafa Kemal’in Büyük Zafer’i Şuhut’tan başlattığını söyledi

Büyük Zafer Şuhut’ta başladı
Şuhut Belediye Başkanımız Recep Bozkurt, Zafer Haftası münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Bozkurt, Büyük Taarruz'un gerçekleşmesinde büyük bir rol üstlenen Şuhut'ta, Şuhut halkına hizmet etmekten son derece onur ve gurur duyduğunu ifade ederek, Şuhut halkının Büyük Taarruz esnasında cephe gerisinde ve cephede canları pahasına görevler aldığını hatırlattı. Bozkurt, Gazi Mustafa Kemal'in Kocatepe'ye hareket etmeden son kez Şuhut'ta konaklayarak bugünkü adıyla Büyük Taarruz Karargahı Atatürk Evi olan konağı karargah olarak kullandığını, savaşın son planlarını burada incelediğini kaydetti.

GAZİ ULU CAMİ'DE NAMAZ KILDI
Şuhut halkıyla birlikte 25 Ağustos günü Ulu Cami'de Cuma namazı kılan Gazi Mustafa Kemal ve komuta kademesinin, aynı günün gecesinde Şuhut'tan Kocatepe'ye hareket ederek, "Ordular, ilk hedefiniz Akdenizdir!" emrini verdiğini kaydeden Bozkurt, savaş esnasında Şuhut'ta sahra hastanesi kurulduğunu ve cephede yaralanan askerlerin burada tedavi edildiğini söyledi. Bozkurt, "İlçe halkımız o günlerde büyük bir fedakârlık örneği göstererek, düşmanın denize dökülmesi için canlarını ortaya koymuştur. Gazi Mustafa Kemal bu nedenle Şuhut'ta birçok kişiye İstiklal Madalyası takdim etmiş, Şuhut Ulu Cami'yi yeniden restore ettirmiş, Şuhut şehitliğinin kurulması kararını aldırmıştır" dedi. Bozkurt mesajında son olarak "Kurtuluş savaşında şehit ve gaziler veren 'Zafer Meşalesinin Yakıldığı Topraklar' olan bu mübarek beldeye ve halkına hizmet etmekten her zaman kıvanç ve gurur duyuyorum" dedi.

YENİDEN DİRİLİŞİN SİMGESİ: ZAFER YÜRÜYÜŞÜ
Her sene Belediye olarak gerçekleştirilen Şuhut Zaferyolu Kültür ve Sanat Etkinlikleri adı altında Gazi Mustafa Kemal ve atalarımızın Şuhut'tan hareketle başlattığı Büyük Taarruz'un Şuhut'ta anıldığını kaydeden Başkan Bozkurt, "Her sene düzenli olarak gerçekleştirilen ve bu sene 13. icra edilecek olan Zaferyolu Yürüyüşü milletimizin yeniden dirilişini simgelemektedir. İlçemiz Büyük Taarruz Karargahı (Atatürk Evi)'nde başlayan etkinliklere her yıl binlerce vatandaşımız katılıyor. Etkinlikler Büyük Taarruz Karargahında başlayıp, Şehir Stadyumu'nda halk konseri, askeri gösterileri kapsayan etkinlikler ile devam ediyor. Stadyumunda ki programın gerçekleşmesinin ardından Protokol ve halkımızla birlikte Çarkıözü'e intikal ediyoruz ve buradan yıllar önce atalarımızın yürüdüğü noktadan Kocatepe'ye hareket ediyoruz" dedi. Büyük Zafer'in Şuhut'tan Gazi Mustafa Kemal tarafından başlatıldığını sözlerine ekleyen Bozkurt, Şuhut'un savaş boyunca çok önemli bir noktaya sahip olduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN